Ana sayfa Haber Google – Microsoft arasında güvenlik açığı savaşı…

Google – Microsoft arasında güvenlik açığı savaşı…

0

Google - Microsoft arasında güvenlik açığı savaşı...

Google ile Microsoft, geçtiğimiz hafta kavgaya tutuştu.

Google’ın uzun zamandır hizmet veren Project Zero isimli servisi, işletim sistemi, uygulama ve programlardaki güvenlik açığı ve riskleri tespit ederek, geliştiricilere bildiriyor. Tamamen Google’ın kendi ekibindeki mühendis ve yazılımcılardan oluşan Project Zero’nun amacı, güvenlik açıklarını yayılmadan ve duyulmadan engellemek.

Google, bu projede geliştiricilere 90 gün süre tanıyor. Eğer tespit edilip, geliştiricilere bildirilen bir güvenlik açığı düzeltilmezse, 90 gün sonra Google bunu herkese duyurarak, kullanıcılardan kendileri tedbir almalarını ya da en kestirmeden o yazılımı kullanmamalarını istiyor.

İşte Google, yaklaşık 3.5 ay önce Microsoft’un Windows 8.1 işletim sisteminde kritik bir güvenlik açığı tespit etti ve bunu Microsoft’a bildirdi. Ancak Microsoft, aradan 90 gün geçmesine rağmen, hatayı gidermedi. Google da bunun üzerine, proje blogunda bir duyuru yayınlayarak hatayı açıkladı ve Windows 8.1 kullanıcılarının kendi önlemlerini almalarını istedi.

Microsoft, bu açıklamaya büyük tepki gösterdi ve Google’ı etik olarak yanlış davranmakla suçladı. Google da bunun üzerine, ikinci bir açıklama yaparak, Microsoft’un yeni açıklarını da duyurdu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here