Ana sayfa Donanım Google logolu gizemli 4K Android TV cihazı heyecana neden oldu

Google logolu gizemli 4K Android TV cihazı heyecana neden oldu

0

FCC önemli bir sürpriz yaparak Google markalı, Android TV çalıştıran ve uzaktan kumanda edilebilen bir dongle cihazına dair bilgiler yayınladı. Tipik bir yeni nesil Chromecast görünümündeki cihazın resimleri, teknik özellikleri ve hatta kullanım kılavuzu bile mevcut. 

Shenzhen SEI Robotics Co. Ltd. tarafından üretilen cihazın model numarası SN5B6AD olarak görülüyor. Cihazın tanımı ise ‘4K ATV Stick’ olarak yapılmış. Google’ın ‘G’ logosunu taşıyan ve Google Asistan ile gelen cihazın Google’a ait olduğu düşünülüyor. 

Berbat bir ingilizceyle yazılmış olan kullanım kılavuzu, Amlogic S905X SoC (dört Cortex A53s, 1.5GHz ya da 2GHz), 2 GB RAM ve 8 GB hafızaya sahip bir Android TV cihazını tarif ediyor. Hem Google’ın kendine ait VP9 codec’inden, hem de H.265’ten 4K/60FPS’de donanımı güçlendirilmiş video çözümü yapabiliyor. Kullanım kılavuzunda HDR desteği dile getirilmiyor ama diğer üreticiler, S905X SoC’un HDR10’u desteklediğini belirtiyorlar. Aynı zamanda Google Asistan’a özel bir butonla birlikte, uzaktan kumanda butonu ve başka tuşlar da bulunuyor. 

Android TV’nin Google’ın çıkaracağı bir cihaza oldukça ihtiyacı var. Google’ın en son çıkardığı yegane Android TV cihazı, düşük performanslı Nexus Player oldu. Google yakın bir zamanda bu cihaz için önemli bir güncelleme desteği sağladı. Hızlı ve güvenilir güncelleme alan yegane Android ürünleri Google’a ait. Bu cihazların kilitlerinin açılamıyor olması, mükemmel bir geliştirici cihazı olmalarını sağlıyor. Mevcut cihaz serisini göz önünde bulunduracak olursak, Android P güncellemesini zamanında alacak bir Android TV satın almak imkansız. 

Google’ın TV stratejisi bir süredir set üzeri kutu biçimindeki büyük ebatlı Android TV çözümleri ve kullanımı kolay Chromecast cihazlar şeklinde ikiye ayrılmış durumda. Her ne kadar bu yaklaşım Google’ın stratejisine uygun olsa da, tüketiciler için kafa karıştırıcı olabiliyor. Android TV cihazları Chromecast’i destekliyorlar. 

Resimlerde görülen cihazın (ki sadece bir prototip olduğu düşünülüyor) oldukça ucuz olacağı tahmin ediliyor. Büyüklük ve özellikler itibariyle 69$’dan satılan 2017 Amazon Fire TV’ye oldukça benziyor. 

Umarız bu cihazla ilgili olarak gelecek ay düzenlenen Google I/O 2018’de bir şeyler duyabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here