Ana sayfa Haber Google-Levi”s ortak yapımı akıllı ceket satışa çıkıyor

Google-Levi”s ortak yapımı akıllı ceket satışa çıkıyor

0

Bir yıldan fazla bir süre önce duyurusu yapılan akıllı kollu Levi”s ceketi nihayet satışa çıkıyor. “Commuter Trucker” adı verilen ceket, vücuda iyi oturduğu gibi, oldukça da güzel görünüyor. üstelik sol kolunuzun elinize yakın olan bölümüne (manşete) dokunduğunuzda ya da tıkladığınızda cep telefonunuzu kontrol edebiliyorsunuz.

Bu özellikler ceketin fiyatı olan 350$”a değer mi sorusu bambaşka bir şey. Ceketin hedef kitlesi, her gün bisikletle yolculuk yapan insanlar. Hal böyle olunca hedef kitlesine sadece birkaç teknoloji meraklısı ve jean ceket giyinmeyi sevenler dahil olacaktır. Bu arada ceket hem Android, hem de iPhone”la çalışıyor.

Standart bir Levi trucker ceketi 148$ civarında olmakla birlikte Levi”s tasarım kot ceketlerin 400$”ın üzerine çıkabildiğini söylemeyi ihmal etmiyor. Modacı değiliz ama ceketin vücuda oturuşu ve görünüşü oldukça etkileyici.

Levi”s ve Google ceketin sadece teknoloji hikayesini değil, tasarım hikayesini de anlatmaya oldukça istekliler. Ceketin yapımını bir giyim firması ile Google”ın deney yapımına ithaf ettiği küçük bir grubun ortaklığı gerçekleştirmiş. Google”ın ATAP biriminin ürettiği çok sayıda tuhaf projeler görmüştük ama bir çoğu hayata geçmeden suya batmıştı.

Fakat “Project Jacquard” sonunda başarıyı sağladı. “Jacquard” ismini dokuma tezgahından alıyor. Bu fikrin çekirdeği hem basit, hem de oldukça karmaşık: Kumaşı, tıpkı telefon ekranında olduğu gibi dokunmatik hale getirmek. Teoride basit ama uygulamada oldukça karmaşık bir düşünce ile bunu başardılar.

çalışma şekli ise basitçe şöyle: Küçük bir etiketi ceketin sol kol manşetine takıyorsunuz. Daha sonra bu etiketi telefonunuzdaki uygulama ile eşleştiriyor ve üç farklı jest belirlemenizi sağlayan küçük bir öğretici aşamadan geçiyorsunuz. Yukarı aşağı doğru elinizi sürtebiliyor, ya da çift tıklama yapabiliyorsunuz. Telefonunuzu kapatmak içinse elinizi kumaş üzerinde basılı tutuyorsunuz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here