Ana sayfa Haber Google “Kurumlara Önerilen Android” programını başlattı

Google “Kurumlara Önerilen Android” programını başlattı

0

Piyasada mevcut çok sayıda Android cihazı olmasına rağmen, işletmeler için uygun bir tanesini aralarından seçip bulmak, her zaman için kolay olmayabiliyor. Google bu sorunun giderilmesine katkı sağlamak için bugün ‘Android Enterprise Recommended (İşletmeler İçin önerilen Android)’ programını tanıttı. 

İsminden de anlaşılacağı üzere bu program, işletmelerin IT departmanları için özel olarak hazırlanmış, işletmenin kullanımına hazır cihazlar hakkında önerilerde bulunacak. Bu programa göre Android 7.0+ cihazlar için minimum donanım gereksinimleri, toplu işletim desteği, kullanıma  sunulan cihazlarda sürekli uygulama deneyimi sağlamak için cihaz ve profil yönetimi gibi bir dizi kriterler göz önünde bulundurulacak. Programda yer almak için gerekli tüm minimum uygulama ve donanım gereksinimleri Google’ın tam listesinde yer alıyor.

Program aynı zamanda Google’ın en az 3 yıl boyunca yayınladığı güvenlik güncellemelerinin üreticiler tarafından 90 gün içerisinde yapılmasını da şart koşuyor. 90 gün biraz uzun bir süre gibi görünüyor ama, Google bu listenin son liste olmadığını ve firmanın bu listede yer alması gereken kriterleri zaman içerisinde ihtiyaç görüldüğü sürece güncelleyeceğini söylüyor.

Google’ın önerdiği cihazlar arasında BlackBerry KEYone ve Motion, Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2 ve Pixel 2 XL, Huawei Mate 10, Mate 10 Pro, P10, P10 Plus, P10 Lite ve P Smart, LG V30 ve G6 gibi markalar yer alıyor. 

Knox gibi özellikle işletmeler için tasarlanmış programlar yapan Samsung’un listede yer almıyor olması ise oldukça dikkat çekiyor. Aynı zamanda HTC’nin de telefonları bulunmuyor listede. Fakat dürüst olmak gerekirse Google’ın kapıyı açık bıraktığını, zaman içerisinde ekstra ortakların listeye ekleneceğini söyleyebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here