Ana sayfa İnternet Google Kronolojisi

Google Kronolojisi

0

Google, dünya üzerindeki insanların muhtemelen en az 4 milyarının hayatlarında bir kez dahi olsa duyabildiği, bu niteliğe sahip ender kelimelerden biri. Bir kelime arama yapısı, cümle ve hatta görsel arama yapısı… Google aramanın da ötesinde bir mobil işletim sistemi, yazılım ya da en yoğun şekliyle uygulama geliştiricisi. Nitelikleri saymakla bitmeyen bu Amerikan menşeili teknoloji devinin doğumundan itibaren yükselişine, adeta bir teknoloji tarihine odaklanıyoruz. Serüven 1995 yılında başlıyor…

 

1995

Larry Page ve Sergey Brin Stanford“da tanıştı. (O günlerde 22 yaşındaki Larry, Michigan üniversitesi”nden yeni mezun olmuştu ve Stanford”a girmeyi düşünüyordu. Sergey ise 21 yaşındaydı ve Larry”ye Stanford”u gezdirmekle görevlendirilmişti.) Söylentilere göre, ikili bu ilk görüşmelerinde hemen hiçbir konuda anlaşamamıştı.

 

 

1996

Stanford”un Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olan Larry ve Sergey, BackRub adı verilen bir arama motoru üzerinde birlikte çalışmaya başladı.

 

1997

Larry ve Sergey, BackRub arama motorunun yeni bir ada ihtiyacı olduğuna karar verdi. İkili, biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra Google adını seçti; bu kelime, matematikte 10 üzeri 100 olarak hesaplanan
rakamı tanımlamakta kullanılan “gugol” (googol) teriminin basitleştirilmiş haliydi.

 

1998

Ağustos Sun firmasının kurucularından Andy Bechtolsheim, henüz var olmayan bir şirkete 100.000 ABD doları tutarında bir çek yazdı; bu şirket Google Inc.”ti.

 

Eylül

Google için Susan Wojcicki”in 232 Santa Margarita, Menlo Park adresindeki garajında bir çalışma alanı oluşturuldu. Google, 4 Eylül günü Kaliforniya”da şirket kuruluşu için başvuruda bulundu. Kısa süre sonra, Larry ve Sergey yeni kurulan şirket adına bir banka hesabı açtı ve Andy Bechtolsheim”in verdiği çeki bu hesaba yatırdı. Larry ve Sergey ilk çalışanlarıolan Craig Silverstein”i işe aldı; Craig, ikilinin Stanford bilgisayar bilimleri bölümünden arkadaşıydı.

 

Aralık

PC Magazine” dergisi, Google”ın “son derece alakalı arama sonuçları vermek konusunda olağanüstü bir hünere sahip olduğunu” yazdı ve Google”ı 1998″in En İyi 100 Web Sitesi arasında tercih edilen arama motoru seçti.

 

 

1999
Şubat

Şirket, çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve Palo Alto”da 165 University Avenue adresindeki yeni mekanına taşındı.

 

Nisan

İlk “şirket köpeğimiz” Yoshka, kıdemli operasyon müdür yardımcımız Urs Hoelzle ile birlikte işe gelip gitmeye başladı.

 

Mayıs

Uzmanlık alanı mühendislik olmayan ilk çalışanımız Omid Kordestani, satış işlerini yönetmek üzere aramıza katıldı.

 

Haziran

Sequoia Capital ve Kleiner Perkins”in verdiği 25 milyon ABD doları tutarında öz sermaye fonunu bildiren ilk basın bültenimizi yayınladık; John Doerr ve Michael Moritz yönetim kuruluna katıldı. Bu bültende Moritz “Google kullanan kişileri” ilk kez “Googlers” (Google”cılar) olarak tanımladı.
 

Ağustos

Mountain View”deki ilk yerimiz olan 2400 E. Bayshore adresine taşındık. Mountain View, Stanford üniversitesi”nin birkaç kilometre güneyinde ve Silikon Vadisi”nin daha eski yerleşimleri olan Sunnyvale, Santa Clara ve San Jose”nin kuzeyinde yer.

 

 

Kasım

Google”ın ilk aşçıbaşısı Charlie Ayers işe başladı. Charlie, şirketin 40 çalışanının oy kullandığı bir yemek yarışması sonucu bu göreve seçildi. Unutmadan; Charlie Ayers, Google”dan önce ünlü rock grubu Grateful
Dead için yemek yapıyordu.
 

2000
Nisan

Nisan Bir Şakası olarak, Google”ın gözünüzde canlandırdığınız arama sonuçlarını zihninizi okuyarak bulmasını
sağlayan MentalPlex”i duyurduk. Silikon Vadisi”nde gelenek haline gelen 1 Nisan şakalarımız da böylece başlamış oldu.

 

Mayıs

Google.com”un İngilizce haricindeki ilk 10 sürümü Fransızca, Almanca, İtalyanca, İsveççe, Fince, İspanyolca, Portekizce, Felemenkçe, Norveççe ve Danca dillerinde yayına başladı.

 

Haziran

Yahoo! ile iş ortaklığı kurarak, sitenin varsayılan arama hizmeti sağlayıcısı olduk. Dizinimizin bir milyar URL”ye ulaştığını duyurduk. Artık Google dünyanın en büyük arama motoruydu.

 

Eylül 

çince, Japonca ve Korece arama hizmeti sunmaya başladık ve desteklediğimiz dillerin toplam sayısı 15″e ulaştı.

 

Ekim

Google AdWords 350 müşterisiyle faaliyete geçti. Bu self-servis reklam programı üzerinden, kredi kartı ile çevrimiçi etkinleştirme, anahtar kelime hedefleme ve performans geri bildirimi hizmetleri sunmaya başladık.

 

Aralık
Google Araç çubuğu yayınlandı. Bu tarayıcı eklentisi, kullanıcılara Google ana sayfasına gitmeden arama yapma olanağı tanıdı.

 

2001
Temmuz

250 milyon görsel öğeye erişim sunan Görsel Arama yayına geçti.

 

2004 Ağustos 

18 Ağustos günü, 19.605.052 adet A sınıfı adi hisse senedimizin Wall Street”te işlem görmeye başlamasıyla İlk Halka Arzımızı gerçekleştirdik. Açılış fiyatımız hisse başına 85 ABD dolarıydı.

 

2005
Haziran

Uydu görüntülerine dayalı haritalama hizmetlerini üç boyutlu bina ve arazi görüntüleri ve Google”ın arama gücü ile birleştiren Google Earth“ü hayata geçirdik.

2006
Ocak

Resim düzenleme programı Picasa”yı, aralarında Lehçe, Tayca ve Vietnamca”nın da bulunduğu 25″i aşkın dilde yayınladık.

2006
Haziran

“Google” kelimesi, bir fiil olarak Oxford İngilizce Sözlüğe (OED) eklendi.

2006
Ekim

Google YouTube”ı 1.65 milyar dolar karşılığında satın aldı.

 

 

2007
Haziran

Google Haritalar, orijinal Apple iPhone“da fabrika çıkışlı ürün olarak sunulmaya başladı.
 

Kasım
Geliştiricilerin sosyal ağlar için uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan bir dizi ortak API”yı yayınladığımız OpenSocial“ı duyurduk. Mobil cihazlara yönelik ilk açık platform olan ve Open Handset Alliance”taki diğer şirketlerle işbirliği içinde geliştirilen Android”i duyurduk. Kısa süre sonra, 10 milyon ABD doları tutarında Android Geliştirici Yarışması başlattık.
 

2008
Temmuz

Google Apps 28 farklı dilde hizmet vermeye başladı.
 

2009
Şubat

Türkçe, Tay Dili, Macarca, Estonyaca, Arnavutça, Maltaca ve Galiçyaca”nın da eklenmesiyle, Google çeviri, İnternet kullanıcılarının yüzde 98″inin kullandığı 41 dil arasında otomatik çeviri hizmeti sunmaya başladı.

 

2009
Eylül

Google Chrome kuruldu.
 

2010
Ocak

Android”le mobil cihazlar üzerinde neler yapılabileceğini gösteren bir örnek olan Nexus One“ı yayınladık ve kullanıcılara cep telefonu almaları için daha kolay bir yol sunmak üzere Google merkezli bir Web mağazası açtık.
 

2011
Mayıs

Google I/O”da Android”e odaklanıp Google”dan Müzik Beta”nın lansmanını yaptık ve Chrome”da ilk Chromebook”ların satışını duyurduk.

 

 

2011
Ağustos

Motorola Mobility”yi satın alma konusunda anlaşmaya vardık.

 

2012
Ocak

ABD”de sahip olduğu ve işlettiği tüm veri merkezleriyle ilgili olarak, çevre yönetimi ve iş gücü güvenliğine ilişkin yüksek standartlar olan ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikalarını  alan ilk büyük İnternet hizmetleri şirketi oldu. Ulusa Sesleniş”ten sonra, ABD Başkanı Barack Obama bir Google+ Videoyla Sohbeti aracılığıyla doğrudan vatandaşların sorularını yanıtladı.

 

2013
Şubat

Google Glass lanse edildi. 2014 yılında piyasaya sunulması beklenen cihaz, giyilebilir teknoloji olarak atfediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here