Ana sayfa Haber Google kendi telefonları Pixel ve Pixel XL ile sahnede

Google kendi telefonları Pixel ve Pixel XL ile sahnede

0

Google 4 Ekim lansmanıyla yeni telefonları olan Pixel ailesini tanıttı. Pixel ve Pixel XL adlı cihazlar beklendiğinin aksine HTC tarafından değil Google”ın kendi tarafından imal edildi. Bu açıdan Google büyük bir değişim içine girerek ilk defa donanım tarafına el attı.

Peki ama Pixel”in Nexus”tan farkı ne? Nexus cihazlar amiral cihazlar seviyesinde olmasa da fiyat performansıyla kullanıcıyı kendine çekiyordu. Pixel serisi ise tam anlamıyla bir amiral gemisi.

Donanım

Qualcomm’un piyasadaki en iyi işlemcisi olan Snapdragon 821 işlemci iki cihazda birden kullanılmış. Cihazlar 4 GB RAM ile karşımıza çıkıyor. Pixel 5 inç büyüklüğünde 441 PPI değerinde FHD ekrana sahip, Pixel XL ise 5.5 inç büyüklüğünde 531 PPI’lık QHD ekran ile geliyor. İki cihazda da ekran güvenliği Gorilla Glass 4 ile sağlanıyor.

Batarya

Cihazların küçüğünde 2770 mAh gücünde bir pil varken Pixel XL’da 3450 mAh gücünde bir pil kullanılmış. Ama en önemli özellik cihazlarla gelen hızlı şarj teknolojisi. Hızlı şarj seçeneğinde sadece 15 dakikada dolan cihaz, 7 saatlik bir pil ömrü sunuyor.

Depolama

Pixel ailesi 32 ve 128 GB şeklinde iki depolama seçeneğiyle karşımıza geliyor. Tabii ki Nexus serisinden alıştığımız üzere cihazda SD kart slotu bulunmuyor. Cihazın arka kısmında ise parmak izi sensörü yer alıyor.

Tasarım

Pixel telefonlar minimalist bir tasarıma sahip. üç renkte piyasaya çıkan Pixel ailesi mavi, siyah ve gümüş gri olarak üretilmiş. Doğrusu mavi renk biraz fazla parlak gibi, tüketicilerden nasıl bir geri dönüş alacak bunu yakında göreceğiz. Google cihazlarında alüminyum alaşımlı bir gövde kullanmış.

özellikle cihazın arka kısmında gövdenin yarısını kaplayan parlak kısım göz alıcı olmuş. Ama bu parlak alan çizilmeye karşı ne kadar dirençli onu da ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Google Asistan

Pixel telefonlar Google asistanla birlikte geliyor. Pixel Google Asistan ile birlikte gelen ilk cihaz olma özelliğine sahip. Sadece bir arama asistanı olmanın ötesinde, mekan önerme, restoranlarda randevu ayarlama, etkinliklere bilet alma v.b hizmetler verecek.

Doğrusu Nexus kullanıcılarının en büyük hayal kırıklığı cihazın fiyatı oldu. Pixel cihazlar 649 Dolar gibi bir başlangıç fiyatına sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here