Ana sayfa Donanım Google’ın yeni oyuncakları

Google’ın yeni oyuncakları

0

 

4 Ekim lansmanı Google için büyük bir kilometre taşı olarak tarihe geçecek gibi görünüyor. özellikle Google”ın kendi akıllı telefonunu üretmesini kimse beklemiyordu. Ancak Google”ın lansmandaki tek sürprizi Pixel telefonlar değildi. Yine kendi üretimi olan cihazlarıyla bir nevi gövde gösterisi yapan firmanın nasıl bir strateji ile hareket edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. üst düzey bir cihaza imza attıklarını ve fiyatını da ona göre belirledikleri düşünülünce Apple ile bir yarışa girecek gibi görünüyor. Google’ın etkinlikte tanıttığı diğer cihazlar ise şöyle:

Chromecast Ultra

Daha önce haberleri dolaşıma girse de Chromecast Ultra 4K”yı destekleyen yapısıyla heyecan yarattı. 4K”nın yanında HDR10 ve Dolby Vision görüntü aktarımı da yapabilen cihazın bu özellikleriyle piyasada bir emsali bulunmuyor.

Selefine göre 1,8 kat daha hızlı olan Ultra, Ethernet girişine sahip ve yalnızca siyah renk olarak üretilmiş. Daha önce görseller de paylaşıldığı gibi chrome logosu yerine cihazın üzerinde Google”ın yeni logosu olan G harfi bulunuyor. Cihazın fiyatı daha önce açıklandığı gibi 69 Dolar olacak.

 

Google Home

Google Asistan uzun yıllardır yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamıştı. Asistan, Home ile birlikte evlerimize, Pixel telefonlarla birlikte ise ceplerimize girmeye başladı.

Şu anda Allo uygulaması üzerinden Google Asistan”ı deneyimleyebilmeniz mümkün. Pixel telefonlarda  da sol köşede yer alan Google logosu üzerinden Asistan menüsüne ulaşmak mümkün.

Google Home ise istediğiniz müziği çalmaktan, sabah uyandırmaya, günlük takviminizi hatırlatmaya kadar bir çok kişisel hizmet sunuyor. Home, asistanın bir nevi sesli hali ve size cevap verebiliyor. Cihaz Nest, Philips, Samsung SmartThings ve IFTT ile uyumlu çalışabilme özelliğine sahip.

Samsung”un daha önce sesle komut verilen akıllı televizyonlarının dinleme yaptığını ortaya çıkmıştı. Google Home”da bunu önlemek adına cihaza sessiz moda alınmasını sağlayan bir düğme eklemiş. Peki ama bu düğmeye basılmadığı zaman Home bizi dinleyebiliyor mu? Bu sorunun yanıtı Google tarafından verilmemiş ve tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Birçok farklı renk seçeneği bulunan cihazın üst kısmında da bir adet dokunmatik tuş bulunuyor. Home’un alt kısmı için farklı renk seçenekleri var ve her biri 20 Dolara satın alınabiliyor.

Google Home”un en büyük rakibi ise Amazon Echo. Echo Kasım 20014″ten beri piyasada ve epey yol kat etti. Home”un 129 Dolarlık fiyatıyla daha uygun bir fiyata sahip olduğunu söylemiştik. Bakalım bu rekabetten neler çıkacak.

Google Wifi

Google Home ile birlikte dedikoduları dolaşan Google Wifi bir ağ genişletici (router). Daha önce Asus ile birlikte üretilen OnHub benzeri bir yapıda olan Wifi, daha küçük ve daha minimal bir tasarıma sahip.

İnternet ağını evimizin her yerine dağıtan cihaz tek başına 99 Dolara satılacak. üç cihazla daha etkin bir ağ genişletme yapmak isteyenler için ise 299 Dolara üç adet Google Wifi almak mümkün. Cihazın şu an için Türkiye satışı bulunmadığını da belirtelim.

Daydream View

Yıllar önce Cardboard ile sanal gerçekliğe verdiği önemi ortaya koyan Google, geçte olsa kendi sanal gerçeklik gözlüğü ile Oculus VR ve Samsung Gear VR”ın karşısına çıkıyor.

Tanıtımdaki diğer cihazlar gibi minimal bir tasarıma sahip olan VR gözlük bir adet kumandayla birlikte geliyor. Doğrusu rakiplerinin önüne geçecek farklı bir özelliği olmayan gözlüğün Pixel kullanıcıları dışındaki kitleye hitap etmesi için Google”ın iyi bir strateji belirlemesi gerekecek gibi görünüyor.

Türkiye’nin siparişe açık olmayan Daydream 69 Dolarlık bir satış fiyatına sahip olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here