Ana sayfa Haber Google’ın yeni metin okuma sistemi tıpkı insan gibi konuşuyor

Google’ın yeni metin okuma sistemi tıpkı insan gibi konuşuyor

0

Telefonunuzun ve hoparlörünüzün içerisinde yaşayan insan gibi ses çıkaran küçük şey için hazır olun. Google, insan sesinden ayırt edilmesi imkansız, bilgisayarla üretilmiş konuşma sistemi üretme yarışında yeni bir kilometre taşına ulaştığına inanıyor. Yazılı metinleri korkutucu biçimde kulağa doğal gelen seslere çeviren “Tacotron 2” adlı bu sistem, nöral ağları eğiterek işlev görüyor.

Yayınlanan araştırma makalesinde bugüne kadarki TTS (text-to-speech) yaklaşımlarının gerçek manada doğal görünmekten çok uzak olduklarını öne sürüyor Google. önceden hazırlanan konuşma örneklerinin birbiriyle ilişkilendirildikleri bir işlem olan “birleştirmeli sentez” gibi tekniklerle birlikte istatistiksel parametrik konuşma sentezlerinin yetersiz kaldıklarını söyleyen Google “Bu sistemlerle üretilen sesler insan sesiyle kıyaslandığında genellikle oldukça yapay olarak üretiliyorlar” diyor.

Firma yaptığı açıklamada daha önceki TTS sistemlerinden ve ilk Tacotron”dan edinilen tecrübelerin, yeni Tacotron 2″de bir araya getirildiğini belirtiyor (Buradaki Tacotron, Lord Business”in kullandığı, dünyanın sonunu getiren süper silah değil tabii). Yeni sisteme dair detaylı açıklama oldukça teknik. Bu nedenle bilgi sahibi olmayanların anlaması neredeyse imkansız.

Fakat yeni sistemin ürettiği seslerle ilgili birkaç örneği aşağıdaki bağlantılardan dinleyebilirsiniz:

 

“He has read the whole thing.”

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2017/12/nexus2cee_read_past.wav

“He reads books.”

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2017/12/nexus2cee_reads.wav

“Don’t desert me here in the desert!”

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2017/12/nexus2cee_desertdesert.wav

“He thought it was time to present the present.”

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2017/12/nexus2cee_presentpresent.wav

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here