Ana sayfa Haber Google”ın yeni logosu Material Design”ın bir parçası

Google”ın yeni logosu Material Design”ın bir parçası

0

not: Technotoday özel içeriğidir.

Google, Güzel Sanatlar Fakültelerinde temelde gösterilen çizim-logo prensiplerini uygulayarak kendisine geçmiş dönemdekilerden daha basit ve daha göze aşina bir Google logosu tanıttı dün. Eski logosundaki dijital öğrelere karşın bu logosunda temel tipografi temelleri kullanılmış, tasarımcılıkta ve tipografide ne temelse o uygulanmış yeni logoda.Google ayrıca logolarda kullanılan bir başka kronik hastalığı da yenmiş oldu. Serif tipografisinden tamamiyle arındılar ve sans-serif (serif olmayan tipografi) tipografisine geçiş yaptılar. Kullanıcılar için olumlu, tasarımcılar için geliştirmesi daha kolay bir adım, logo güncellemesi olmuş.

Serif olmayan yani, çizgi uzantıları olmayan bir tipografi tasarımı, gerçek kodlarına daha uygun renkler, parlaklık hastalıklarından sıyırılmış tasarımcı ürünü olan bu logo aynı zamanda göz aşinalığına da vurgu yapıyor. Göz aşinalığı zaten Google’ın Material Design tasarım anlayışıyla kullanıcıyla buluşturulmuştu. Google’ın Material Design anlayışı, dijital tasarımda gündelik materyallerin tasarım detaylarını kullanarak kullanıcıların göz yorgunluğunu azaltmak, dijital tasarımın yol açtığı göz bozukluklarını engellemek istiyorlar. Aynı zamanda bu tasarımın Android’lerin daha fazla sürelerle kullanılmasını da tetikliyor diyebiliriz.

Diğer sayfalarda Google’ın yeni logosunun prensiplerine göz atacağız.

 

üst kısımdaki eski, alt kısımdaki ise yeni logo. Görüldüğü gibi Google‘ın eski logosu serif tipografiye sahipken yeni logosu oldukça “basit” hareketlere ve renklere sahip. öte yandan bu tasarımda dikkat çekilen bir başka konu ise, Google, uygulamalarında genellikle küçük harf olan “g”yi kullanırdı ancak şimdiki logosuyla birlikte uygulamalarında “G”yi kullanıyor. Fark ettiyseniz logoya ilk bakışta eskisi gibi küçük “g”ye değil, büyük harf olan “G”ye daha fazla dikkat çekici.

 

İşte Güzel Sanatların meyveleri. 4 ana renk ve genellikle pergellerle çizilen animasyonlar.  Google Now uygulamasında kullanılan bu logo, hareketleri tam olarak pergelin hareket yetkisi içerisinde. Google’ın yeni tasarımı dijital tasarımı gerçekten öldürmüş.

 

Yine bir temel tasarım, temel sanat konusu. öncelikle şöller kağıda “G”nin hareketleri çizilir eskiz olarak ve ardından pergel ile büyük bir “O” çizilir. Ardından yine pergel ve cetvel yardımıyla “G” tamamlanır.

 

Google’ın yeni logosunun renk kodları. Bu renkler 4 ana renk olarak geçerler ve matbacılığın, basım-yayımcılığın temelini oluştururlar. Garanti edebilirim ki; bu 4 renkle milyonlarca renk üretebilirsiniz.

 

Serif olmayan logo tasarımlarının temeli, “abc”. Kalemlerle çizilen harflerin doğru kalem yönleri, satır aralıkları ve uygun büyüklükleri gösteriliyor. Yine pergel ve cetveller ile çizilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here