Ana sayfa Haber Google”ın yeni işlemcisi Bristlecone kuantum bilgisayarlarının geleceğine zemin hazırlıyor

Google”ın yeni işlemcisi Bristlecone kuantum bilgisayarlarının geleceğine zemin hazırlıyor

0

Kuantum bilgisayarlar, bilgisayarların geleceğini temsil ediyorlar. çok da uzak olmayan bir gelecekte, geleneksel bilgisayarlarda kullanılan transistörlerin boyutlarını daha fazla küçültemeyeceğiz. İşte bu noktada kuantum devreye girecek. 

Bu noktaya gelmek kolay bir iş değil tabii. Şu an itibariyle kuantum bilgisayarları test eden faklı firmalar var. Google’ da sürpriz bir şekilde bu firmaların arasına katıldı. Arama motoru devi, ‘Bristlecone’ adını verdiği yeni kuantum işlemcisini duyurarak, kuantum bilgisayarları gerçek dünyada var olan sorunların çözümünde kullanma yönündeki niyetini açığa vurdu. Fakat kuantum bilgisayarların sıradan bilgisayarların yerini almadan önce üreticilerin, kuantum işlemcilerin düşük hata oranlarına sahip olduklarından emin olmaları gerekiyor.  

Google’ da ‘American Physical Society’ de yaptığı açıklamada tam olarak bu konuyla uğraştıklarını söyledi. 

Google’ın yaptığı yazılı açıklamada, “Bu giriş babındaki süper iletken sistemin amacı, sistem hatası oranlarına yönelik araştırmalar ve kubit teknolojimizin uygulanabilirliğinin yanında kuantum simülasyonu, optimizasyon ve makine öğrenimi konularında bir test ortamı oluşturmak” deniliyor.
Google halihazırda 9 kubit’lik kuantum bilgisayarının sunumunu yaptı. Şu sıralar 72 kubitlik kuantum bilgisayarını test eden google, kuantumun üstünlüğünü gelecekte göstermeyi amaçlıyor. 

Kuantumun üstünlüğü, özel bir bilimsel problemin çözümünde sıradan bilgisayara karşı üstün gelme anlamını taşıyor. Bunun olması için de kuantum bilgisayarının çok düşük hata oranlarında çalışması gerekiyor. 

Bilgisayarın tasarımı “daha önceki 9 kubitlik doğrusal sıra teknolojimizin fiziğinin altında yatıyor” diyor Google. Bu bilgisayar okumada (%1), tekil kubit girişlerinde (%0.1) ve çift kubit girişlerinde (%0.6) düşük hata oranları sağlamışlardı. Kuantum bilgisayarının kubit sayısı arttıkça, hata oranının da aynı oranda azalması gerekiyor. 

Google, Bristlecone’un 9 kubitlik cihazla eşdeğer performansı sağlayacağı konusunda ihtiyatlı olmakla birlikte, iyimser görünüyor. Eğer başarılı olunursa, bu teknoloji daha büyük çapta kuantum bilgisayarların yapımında  kullanılabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here