Ana sayfa Haber Google”ın yeni evrensel mesajlaşma uygulaması: Chat

Google”ın yeni evrensel mesajlaşma uygulaması: Chat

1

Google son yıllar içerisinde elinden gelen tüm çabayı göstererek Apple’ın tüm sistemleriyle entegre çalışan iMessage uygulamasına rakip olabilecek bir uygulama üretmeye çalıştı. Bu denemeler arasında ilk örnek Google Talk oldu fakat sonradan Hangouts’a dönüştürüldü. Bu da olmayınca firma videolu ve yazılı sohbeti ayırarak Allo ve Duo’yu tanıttı. Bu uygulamalar da pek bir başarıya ulaşamayınca Google şimdi RCS teknolojisini kullanan bir uygulamanın peşine düşüyor. 

RCS teknolojisi açılım olarak “Rich Communication Services” yani “Zengin İletişim Servisi” anlamına geliyor ve şuan kullandığımız SMS’lerin yeni versiyonu olacak. Operatörlerle anlaşmalar yaparak bu teknolojiye adapte olmalarını sağlayan Google, sınırsız çeşitlilikteki Android cihazları arasında ortak bir bağlantı kurabilmek için muhtemelen bu yoldan başka yol bulamamış. RCS sistemi teknoloji olarak alıştığımız tüm mesajlaşma özelliklerini, yüksek çözünürlükte fotoğraf, anlık mesajlaşma gibi, taşısa da en büyük zaafiyeti şifrelenmemiş oluşu. Modern mesajlaşma uygulamalarının aksine çift taraflı olarak şifrelenmeyen mesajlar standart SMS gibi hareket ediyor ve bu sebeple üçüncü kişiler kolaylıkla bu mesajları yakalayıp okuyabilirler.

Google’ın Allo ekibindeki bütün çalışanlarını yeni Chat uygulamasına kaydırmasıyla birlikte yakında boşa çıkacak olan Allo, Google’ın başarısız bir denemesi olarak tarihe gömülmeye mahkum kalmış gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here