Ana sayfa Haber Google”ın yapay zekası DeepMind böbrek hastalıklarına el atıyor

Google”ın yapay zekası DeepMind böbrek hastalıklarına el atıyor

17
0

Google’ın alt birimi DeepMind bugün yaptığı bir açıklamada, hastaların hastanede bulundukları süreçte durumlarının ne zaman kötüye gideceğini tahmin etmek için yapay zekayı kullanma konusunda ‘Amerikan Gazi İşleri Bakanlığı’ ile çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Deteriorasyon (hastanın sağlık durumunun kötüleşmesi), sağlık görevlilerinin farklı tedavi biçimlerinden doğan potansiyel ölümcül durumlara yönelik işaretleri gözden kaçırabilecekleri için, önemli bir sorun olarak görülüyor. DeepMind ve bakanlık, ‘Akut Böbrek Yetmezliği’ olarak adlandırılan, kişinin böbreklerinin geçici olarak durması halinde ortaya çıkan durumla mücadele etmeyi amaçlıyorlar. Bu çalışmanın kapsamı böbreklerin iflas etmesi durumunu kapsayabileceği gibi, böbrek fonksiyonunu yavaşlatan durumları da kapsayacak. Akut Böbrek Yetmezliği, tedavi edilmediği durumlarda ölümcül olabiliyor. 

DeepMind, doktorların ve hemşirelerin hastaları daha çabuk tedavi etmelerini sağlamak için Akut Böbrek Yetmezliği’ni tespit eden algoritmaları geliştirmeyi hedefliyor. DeepMind Health’in klinik şefi Dominic King bir blog yazısında, her iki kurumun da bu duruma vakıf olduklarını, ilk olarak bu hastalıkla mücadeleyi seçmelerinin nedeninin de bu olduğunu söylüyor. 

Firma, kişilerin özel bilgilerine dokunmadan 700.000’den fazla tıbbi kayda erişim sağlayacak. DeepMind ve VA bu kayıtları kullanarak, Akut Böbrek Yetmezliği’nin başlangıç aşamasını ve hastanın sağlık durumunda kötüleşmenin artışını tahmin etmek için makine öğrenimini kullanmanın mümkün olup olmadığını tespit etmeyi amaçlıyorlar. 

Bu noktada mevcut makine öğrenimi algoritmalarından edinilen tecrübelerin, eldeki verilerin ve diğer faktörlerin bu çalışmayı nihai aşamada yapay zeka uygulaması üzerinden çözülemeyecek bir duruma getirebileceğini de belirtmek gerek.

DeepMind aynı zamanda sağlık verileri ile çalışarak, hassas bir bölgeye adım atmış oluyor. Zira geçtiğimiz yıl İngiliz Veri Koruma Gözetmenliği bir açıklama yaparak DeepMind’ın, İngiltere’nin ‘Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin gizli kayıtlarına erişim sağlayarak, firmanın yasayı çiğnediğine yönelik bir açıklama yapmıştı. 
VA’nın da veri koruma ile ilgili endişeler konusunda yaşadığı bir anlaşmazlık olmuştu. Kurum 2016 yılında Flow Health adlı bir yapay zeka firmasıyla yapılan anlaşmayı iptal etmişti. Bu anlaşmaya göre gazilerin sağlık bilgileri, olası hastalıkların tahmininde kullanılacaktı. Firmanın 5 yıl boyunca gazilerin genetik ve tıbbi kayıtlarını kullanma hakkı verilen anlaşmanın iptali, oldukça ani olmuştu. 

Tüm bunlar makine öğrenimi uygulamalarının tıp alanında daha şimdiden ümit vaat ettiğini gösteriyor. örneğin Google Brain ekibi bu hafta yaptığı bir sunumla, bilgisayar vizyonunu kullanarak kalp krizi tespitinin yapılabileceğini göstermişti. DeepMind’ın çalışması hastanelerde gerçekleşen ölümlerde rol oynayan önemli nedenlerin minimuma indirgenmesine yardımcı olabilecek kapasiteye sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here