Ana sayfa Donanım Google”ın yapay zeka uzmanını kapan Apple Siri”yi geliştirmeye kararlı

Google”ın yapay zeka uzmanını kapan Apple Siri”yi geliştirmeye kararlı

0

Ne zaman ses asistanlarından söz açılsa, Siri’nin en kötülerden biri olduğu söylenir. Apple Siri’yi Amazon ve Google’dan yıllar önce piyasaya çıkarmış olmasına rağmen, Alexa ve Google Asistan çıktıkları günden bu yana Siri’yi hem özellik, hem de performans noktasında saf dışı bıraktı. Bunun yegane sebebi, Amazon ve Google’ın yapay zeka araştırma alanına milyonlarca dolar yatırarak, asistanlarını zaman içerisinde daha akıllı ve kapasiteli hale getirmiş olmaları. 

Apple’ da arayı kapatmaya çalışıyor tabii. Arttırılmış gerçeklik ve makine öğrenimi gibi yapay zeka alanındaki çalışmalarını güçlendirmek için çıkardığı telefonları ‘nöral engine’ çipleri ile güçlendirmekle yetinmeyen Apple, aynı zamanda Siri ekibini de oluşturmayı ihmal etmiyor. Yakın zamanda 161 kişilik boş kontenjan ilanı veren firma, geçtiğimiz yıl Carnegie Mellon’dan Russ Salakhutdinov’u istihdam ederek, yapay zeka araştırma biriminin yöneticiliğine atamıştı. Bu hafta ise yaptığı açıklamayla belki de bugüne kadarki en önemli haberini duyurmuş oldu: Google’ın eski yapay zeka birimi yöneticisi John Giannandrea’nın Apple’a alınmasıyla ilgiliydi duyuru.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre Giannandrea, Apple’ın ‘makine öğrenimi ve yapay zeka’ stratejisini yönlendirecek, ve doğrudan CEO Tim Cook’a bilgilendirme yapacak. Giannandrea’nın, yapay zeka kavramını Google’ın genel stratejisinin merkezi haline getirdiği gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak, Apple’da üstlendiği yeni görevin Siri’de ciddi değişikliklere neden olacağını söyleyebiliriz. Ve belki de böylece, Google Asistan’ın aşağıda sıralayacağımız özelliklerinden bazılarının izinden gitmeyi başarabilir.

Daha iyi arama yapma

Arama konusunda Siri’nin Google Asistan’la kıyasıya rekabet ettiğini söylemek oldukça zor. çünkü arama işinin piri Google. Fakat yine de Siri’nin daha zeki olmasını sağlayacak farklı yöntemler uygulanabilir. Her ne kadar Siri, içeriğe dayalı (ardı ardına gelen sorulara cevap verme yeteneği) arama yapsa da, son derece tutarsız olduğunu söyleyebiliriz. 

örneğin Siri’ye ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kim?’ diye sorduktan hemen sonra ‘Eşinin adı ne?’ sorusunu yönelttiğinizde sizi anlamıyor ya da yanlış anlıyor. Bu nedenle de ‘Eş’ kavramının anlamlarını veriyor. Aynı soruyu Google Asistan’a sorduğunuzda (ben ingilizce olarak sordum ‘Hey Google, who is the president of Turkey? sorusundan sonra Google Asistan Cumhurbaşkanı ile ilgili bilgiler veriyor. Hemen sonrasında tekrar Hey Google diyerek ‘Who is his wife’ dediğinizde, eşi ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz). Daha sonra sorduğunuz sorulara da aksatmadan cevaplar verebiliyor Google Asistan. 

Siri bazen doğrudan cevap vermiyor. örneğin ‘köpek nasıl ses çıkarır?’ diye sorduğunuzda, bir dizi arama sonucu çıkarıyor karşınıza. Ama aynı soruyu Google Asistan, havlayan bir köpek sesi ile cevaplandırıyor. Her ne kadar Siri’nin karmaşık sorulara yanıt vermesini beklemiyorsak da, en azından ana okulu seviyesindeki soruları temel arama sonuçları sunmadan cevaplayabilmeli. Giannandrea hem ses algılama, hem de arama konularında tecrübeli olduğu için bu alanlarda geliştirmeler sağlayabilir. 

Akıllı hoparlör entegrasyonu

Google’ın son yıllarda attığı en akıllıca adımlardan biri belki de asistanını, genel donanım stratejisinin merkezine yerleştirmesi oldu. Sadece telefonlarda değil, aynı zamanda bir dizi akıllı hoparlör ve Nest serisi ürünlerde de yer alıyor Asistan. Giannandrea bu tip geniş tabanlı çapraz platform ve disiplinler arası yaklaşım yöntemleriyle tanınan bir kişilik olduğu için, benzer felfeseyi Apple’a da uyarlayabilir. 

Siri’nin kesinlikle oldukça yardıma ihtiyaç duyduğu alanlardan biri de Apple HomePad. Muhteşem bir ses kalitesinin olduğu ve Philips Hue lambaları gibi bazı HomeKit uyumlu ürünlerle birlikte gayet iyi çalıştığı bir gerçek ama işlevselliği, Amazon Echo ya da Google Home ile kıyas dahi götürmez. 

Siri, HomePod’da bir kaç alarm birden kuramadığı gibi, daha da tuhafı telefon görüşmeleri de yapamıyor. üstelik, bir kaç önemli üçüncü taraf uygulamaya da uyum sağlayamıyor. örneğin Uber ya da Lyft’te sipariş veremiyor, ya da Apple Müzik haricinde herhangi bir müzik yayını servisinde işe yaramıyor. Evet, WhatsApp, WeChat ve Evernote gibi bazı uygulamalarla birlikte çalışıyor Siri ama, üçüncü taraf uygulama listesi rakiplerininkine oranla oldukça az.

Aynı zamanda Google Home insanların sesini tanıyabiliyor. HomePod’da bulunan Siri ise maalesef bunu yapamıyor. Bu da demektir ki eğer herhangi bir kısıtlama koymadıysanız, tanımadığınız birileri hoparlörünüzün yanına gelip, iMesajlarınıza ulaşabilir. iPhone üzerindeki Siri’nin sesleri gayet güzel tanıyor olmasına karşılık HomePod’da bunu yapamaması, şaşırtıcı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here