Ana sayfa İnternet Google”ın sunduğu bilinmeyen hizmetler

Google”ın sunduğu bilinmeyen hizmetler

0

İşte Google”ın ücretli – ücretsiz bilinmeyen tüm hizmetleri.
 

Google”ın hergün aradığımızı bularak, internette en sık kullanılan web sitesi olmasının dışında çok daha gelişmiş hizmetleri sunduğunu artık hepimiz biliyoruz. Arama motoru olarak kullandığımız Google her geçen gün birbirinden farklı hizmetlerle kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Sizlere Google”ın sunduğu bu gizli saklı kalmış hizmetlerini tanıtalım.

Google

Google’ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google’ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılıyor. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank teknolojisine dayanıyor. PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlıyor; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denkleminin çözülmesiyle hesaplanıyor. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanıyor. Doğal olarak, Google, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir “oy” olarak yorumluyor. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler. Google’ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metotları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.
 

 
Gmail
Gmail, Google’ın e-posta hizmeti. Eskiden bir Gmail üyesinin davetiye göndermesi yoluyla üyelik hesabı edinilmekteydi. Artık davetiye sistemi kullanılmıyor?Milyonlarca kişinin kullandığı e-posta hizmetini Google sağlıyor.

Google Adsense
Google Adsense, kişisel web sitesinden günde milyonlarca tekil ziyaretçi sayısına ulaşan ve web sitelerinden para kazanmayı hedefleyen reklam yayınlama sistemidir. İnternet üzerinde reklam yayınlamak için en güvenilir sistem olarak kabul edilebilir.

 


Google AdWords
Google”ın internet üzerinde reklam vermek isteyen şirket ve kuruluşların kullandıkları bir hizmet türüdür. En iyi şekilde alıcı kitlesine ulaşmak isteyen kuruluşlar ve siteler Google AdWorks”e başvurarak reklamlarını yayınlayabilirler. Arama motorunda bazen ön sıraları alabilirler.

Google Analytics
Geçtiğimiz sayılarda sizlere daha detaylı bir şekilde açıkladığımız, Google”ın ziyaretçileri hakkında bilgi edinmenizi sağlayan ki bu oldukça kapsamlı bir bilgi sağlama sistemi. Kim nereden ne şekilde hangi saatlerde sitenizi ziyaret etmiş gibi.Google Adwords servisi ile de ortak çalışma içerisinde kullanılabiliyor. Tabii ki yine ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ama bu hizmeti de kullanabilmek için gmail sahibi olmalısınız.

Google Blog Search
Tahmin ettiğiniz gibi Google”ın sadece bloglar arasında arama yapan ve bloglar içerisindeki sonuçları bizimle paylaşan bir blog arama motoru.
 


 
Google Bookmarks
Aynı kullandığımız web browser’daki “Sık Kullanılanlar”, ya da http://de.icio.us vb sitelerde olduğu gibi, sık kullanılan site listemizi düzenlememiz için Google’ın sağladığı bir hizmet. Hepsi de bir tık ötenizde, Google hesabınızın altında. Google Bookmarks kullanarak yıllar önce yanlışlıkla eklediğiniz sık kullanılanları bile bulmanız mümkün.

Google Book Search

Aradığınız Türkçe kitaplarıda bulabilen Google”ın kitap arama hizmeti. Hatta aradığınız terimlerin kitabın içinde kaç sayfada, resimleri ile birlikte olması tüm o aranan kitapların veritabanında olduğunu gösteriyor.

Google Calendar
Türkçe yayını da bulunan servis, Microsoft Outlook vb. programları kullananlara oldukça aşina gelecektir. İlk defa kullanacaklar için ise, “günlük” şeklinde yapacağım kısa açıklama sanırım kısmen de olsa yeterli olacaktır. Toplantı, görüşme, randevu gibi yapmanız gereken her şeyi size hatırlatan bir numaralı asistanınız olacak.

 

Google Code
Google, yazılımcı, programcı, kod ile ilgili çalışan, paylaşan kim var kim yok hepsini bir çatı altında toplamış. İngilizcem yok, kodlarla da bir alıp veremediğim yok diyorsanız, kendinize bir fırsat tanıyın ve Google Code”dan faydalanmaya bakın.

Google Code Search
Google”ın yine ardı arkası kesimeyen ücretsiz hizmetlerinden birisi. özellikle webmasterlar için oldukça sık kullanılan bu hizmet sayesinde istediğiniz kodları Google”ın Code Search”ü sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Google Directory
Google”da sınıflandırılmış konulara göre arama yapmanızı sağlayan bir hizmet. Sınıflandırmaları : Alışveriş, Basın ve Yayın, Bilgisayar v.b konu başlığınızı seçerek, sadece istediğiniz bölüm dahilinde arama yapabilirsiniz.
 


 
Google Earth
Dünyanın tüm coğrafi bilgileri Google Earth ile bilgisayarınızın ekranına geliyor. Sanal tura çıkarak dünyanın herhangi bir yerine gidebilir. 3D yapıları, görüntüleri ve arazileri keşfedebilir. Şehirleri, yerleri ve yerel işletmeleri Google Earth sayesinde bulabilirsiniz.

Google Finance
Google”ın finans ve yatırım işi ile uğraşanları yakından ilgilendiren bir hizmeti. Finans, borsa ama tabii ki Amerika piyasaları için.

Google Groups
İstediğiniz kategoride grup açabilir ya da gruplara katılabilirsiniz. Yani bir mail grubu kurup bu grupla birlikte üyelerinizle email üzerinden tartışmalar veya forumlar başlatabilirsiniz.

 

Google Alerts
Google Alerts, sorgularınızla alakalı Google sonuçlarındaki (web, haberler vb.) en son güncellemelerin e-postayla gönderilmesi hizmetidir. Takip etmek istediğiniz haberler ya da konular mı var? O halde Google tarafından sunulan Alerts hizmeti tam size göre. Bu hizmeti kullanarak istediğiniz kelimelerle 10 taneye kadar uyarı oluşturabilir ve sonuçlara e-postanız aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Uyarı oluşturmak için, izlenmesini istediğiniz kelimeleri, değişiklikleri ne şekilde takip etmek istediğinizi, uyarılara ilişkin hangi sıklıkta e-posta almak istediğinizi bildirmek için tabii ki e-posta adresinizi girmeniz yeterli. İstediğiniz değişiklikleri 4 farklı seçenekle takip edebilirsiniz: Haberler (News), Web, Haberler & Web ve Gruplar (Groups). Ancak oluşturduğunuz uyarılar hakkında size e-posta gönderecek olan Google’ın, seçeneğinize bağlı olarak değişen bazı şartları var: Eğer “Haberler (News)” seçeneğini seçtiyseniz, aradığınız kelime Google News bölümünde ilk 10 haber içindeyse; “Web”i seçtiyseniz, aradığınız kelime bildiğimiz Google arama motorunda en çok arananlarda ilk 20 içindeyse; “Haberler & Web”i seçtiyseniz önceki koşulların ikisi de geçerli olmak üzere ve “Gruplar”ı seçtiyseniz, aradığınız kelime Google gruplarına gönderilen son elli iletinin içindeyse, Google tarafından bir uyarı mesajı alabilirsiniz.
 

 
Google Translate
Google çeviri, düzinelerce farklı dil arasında anında çeviri yapan ücretsiz bir çeviri hizmeti.. Kelimeleri, cümleleri ve web sayfalarını,destekledikleri dillerin tüm kombinasyonlarda çevirebiliyor. Google çeviri ile bilgiyi, yazıldığı dilden bağımsız olarak, evrensel bir şekilde erişilebilir hale getirebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here