Ana sayfa Haber Google”ın Slack”e rakip uygulaması Hangouts Chat işletmeler için hizmete girdi

Google”ın Slack”e rakip uygulaması Hangouts Chat işletmeler için hizmete girdi

0

Google, kullanıcıların birbirlerine özel olarak ya da gruplar halinde mesaj göndermelerini ve projeler üzerinde toplu halde çalışmalarını sağlayan bir servis olan ‘Hangouts Chat’i bu hafta uygulamaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl Mart ayında duyurulan yazılım, bugüne kadar sadece Google’ın ‘Early Adopter Program (Erken Başvuru Programı)’na kayıtlı olan firmaların kullanımına açıktı. Fakat şimdi Gmail, Google Belgeler gibi Google’ın işletmelere yönelik uygulamalarını içeren G Suite’e kayıtlı olan tüm kullanıcılara açık olacak. 

Hangouts Chat, Google’ın işletme iletişim arenasına girme eğiliminin sinyallerini veren önemli bir mesajlaşma stratejisini temsil ediyor. G Suite’e kayıtlı olan herkesin ekstra ücret ödemeden kullanabileceği Hangouts Chat, halen G Suite araçlarına ödeme yapmakta olan işletmeler için Slack’e cazip bir alternatif olarak öne çıkabilir. Program aynı zamanda diğer G Suite uygulamalarıyla da oldukça sıkı biçimde entegre olarak çalışıyor. 

Bugün duyurulan güncellemelerle Hangouts Chat kullanıcıları Drive’dan yükleme yapabilecek, Belgeler, Dökümanlar ya da Slaytlarda birlikte çalışabilecek ve Hangouts Meet’te grup video sohbetleri gerçekleştirebilecekler. Yönetici yetkilerine sahip olanlar entegre ‘Vault’ uygulamasını kullanarak Hangouts Chat verilerini arşivleyebilecek, dışarı aktarabilecek ve kaydedebilecekler. 

Google aynı zamanda iş akışlarını daha etkili hale getirmek için Hangouts Chat’in firmanın yapay zekasını kullanacağını da vadediyor. Makine öğrenimi destekli özellikler önümüzdeki bir kaç ay boyunca eklenerek, katılımcıların bulundukları yer ve mevcudiyetlerine bağlı olarak  buluşma zamanı ve ‘Quick Access in Docs (Dökümanlar’da Hızlı Erişim)’ özelliğiyle de kullanıcıların yaptıkları işlere göre Drive’da bulunan ilgili dosyalar otomatik olarak önerilecek.

Hangouts Chat, organizasyon, üretkenlik ve hatta meditasyon ve dikkatlilik konularında yardımcı olmayı amaçlayan 25 bot bulunduruyor bünyesinde. @Drive adlı bot bir dosyaya eklendiğinizde, yorum yapıldığında ya da belgelerinize erişim talebi geldiğinde uyarı veriyor. @Meet adlı bot ise buluşma zamanlarını planlamak için Google Takvim’le entegre oluyor. Google kullanıcıların aynı zamanda istekleri dahilinde Chat uygulamasına kendi bot entegrasyonlarını da yapabileceklerini söylüyor. 

Hangouts Chat, kullanıcıların mevcut kişi listesiyle çalışacak ve normal Hangouts uygulamasıyla uyumlu olacak. 28 farklı dili destekleyen programa web tarayıcısı üzerinden olduğu gibi, bağımsız olarak çalışan iOS ve Android uygulamaları üzerinden de erişim sağlanabilecek. 

Hangouts Chat’in uygulamaya konulmasının yanında G Suite ürünlerine bir kaç ufak tefek güncelleme de yapıyor Google. ‘Quick Access (Hızlı Erişim)’ dosya seçme aracı artık Google Dökümanlar’da doğrudan erişilebilir olacak ve Google Takvim makine öğrenimini kullanmaya çalışarak kullanıcılar için en iyi buluşma zamanlarını otomatik olarak tespit edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here