Ana sayfa Haber Google”ın sağladığı yayıncı trafiğinde inanılmaz artış

Google”ın sağladığı yayıncı trafiğinde inanılmaz artış

0

Chartbeat’in sunduğu yeni verilere göre Google’ın yayıncı trafiğinde yaşanan artış, Facebook’un yayıncılardan kaybettiği trafik artışının yerini alıyor.

Facebook yayıncılar üzerinden gönderilen arkadaşlara ve ailelere ait mesajları öne çıkarmaya yönelik algoritmasını geliştiredursun, Google’ın 2015 yılından bu yana hizmete sunduğu ve AMP olarak bilinen yayıncı formatına kayıt yaptıran sitelerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. AMP, yayıncıların içeriğini doğrudan Google’ın sunucularında barındırdığı için mobil kullanıcılar yayıncıların sayfalarını hızlı şekilde açabiliyorlar. 

Google bu hafta gerçekleştirdiği geliştirici konferansında AMP formatını kullanan websitesi sayısının 31 milyon olduğunu, bu rakamın geçtiğimiz Ekim ayına oranla yüzde 25’lik bir artışa denk geldiğini duyurmuştu. Google’ın söylediğine göre bu hızlı yüklenen mobil web sayfaları kullanıcıları arama yapmak zorunda kalmaktan uzak tuttuğu için, web sitelerine daha yoğun bir trafik akışı sağlanıyor. 

Bunun bir sonucu olarak Google, Şubat ayının ilk haftasında, 2017 yılı Ocak ayına oranla yayıncılara 466 milyon daha fazla sayfa görüntüleme imkanı sunabildi (yaklaşık yüzde 40’lık bir artışla). Söz konusu sayfa görüntülemelerinin büyük bölümü mobil ve AMP’den geldi. Bu esnada Facebook ise yüzde 20’lik bir düşüş yaşayarak 200 milyon daha az görüntüleme trafiği sağlayabildi. Bu rakamlar, müşterilerinin arasında New York Times, CNN, Washington Post ve ESPN gibi basın kuruluşlarının da bulunduğu ‘basın yayın analiz’ firması olan Chartbeat’e ait. 

Bu rakamlara dayanarak Google’ın yayıncıların sitelerine yaptığı yönlendirme trafiğinde artış yaşanmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Google ‘geliştirici konferansı’nda eposta ve AMP Stories adlı iki özelliği uygulamaya koymuştu. AMP Stories arama sonuçlarında görünecek olan Snapchat ve Instagram Stories benzeri bir uygulama olarak öne çıkacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here