Ana sayfa Haber Google”ın kurucusunun desteklediği otonom uçan taksiden haber var

Google”ın kurucusunun desteklediği otonom uçan taksiden haber var

0

Google’ın kurucusu Larry Page, Google X’in eski yöneticisi Sebastian Thrun’ın işlettiği Kitty Hawk adlı çok gizli firmaya yüksek oranda  yatırım yapmıştı. İşte bu firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı kendi kendine uçabilen taksiler, artık halka açıklanmaya hazır hale geldiler. Cora adı verilen bu model, tasarım itibariyle daha çok dron ile uçak arası bir melez yapım gibi duruyor. Oldukça küçük olan hava aracında sadece iki kişilik yer bulunuyor. Yeni Zelanda’da test uçuşu gerçekleştiren araç gökyüzünde uçarken görüntülendi. Kitty Hawk ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Arden’in yaptıkları bir açıklamada firma ile anlaşma yapıldığı ve izin belgeleri için resmi kontrolden geçirileceği belirtildi. New York Times’ın haberine göre firma, üç yıl içerisinde Yeni Zelanda semalarında uçuşan bir ticari taksi ağı kurmayı hedefliyor.

Kitty Hawk’ın ilk açığa çıkan taksisi Cora, tam otomatik ve elektrikli bir araç. Helikopter gibi dikey olarak kalkan araç, uçak gibi hızlı şekilde yatay olarak uçmaya başlıyor. Yeni Zelanda’nın başbakanı Kitty Hawk’ın kaydettiği gelişmenin, Amerika gibi daha gelişmiş ülkelerin bile henüz bu tip icatları yasal olarak benimsemek için yeterli donanıma sahip olmamasına rağmen, Yeni Zelanda’nın teknoloji küresindeki muhteşem fikirleri benimsemeye hazır olduğunun bir göstergesi olarak algılanmasına hizmet etmesi gerektiğini söyledi. 

Page’in Kitty Hawk’taki payı, yakın zamana kadar büyük oranda gizli kalmıştı. Page’in Kaliforniya’da bulunan bir başka havacılık firması Zee Airworks’le ilgisi ise o denli gözlerden ırak olmamakla birlikte, Zee Airworks’ün henüz Kitty Hawk gibi halka sunabileceği somut bir ürünü bulunmuyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here