Ana sayfa Donanım Google’ın Fuchsia adlı işletim sistemi Pixelbook’ta çalışırken görüntülendi

Google’ın Fuchsia adlı işletim sistemi Pixelbook’ta çalışırken görüntülendi

0

Google”ın halihazırda piyasada çalışan iki işletim sistemi bulunuyor: Android ve Chrome OS. Piyasada işe yarayan sadece bir ürünle yetinmeyen firma, “Fuchsia” adlı üçüncü işletim sistemini de geliştirmeye devam ediyor. 2017 yılı Mayıs ayında işletim sisteminin deneysel versiyonu incelendiğinde, yeni sisteme “işletim sistemi” diyebilmek zordu. Sistemin ara yüzü Android üzerinde işlev görüyor, bir çeşit uygulama gibi davranıyordu. çoklu pencere sistemine sahip olan işletim sistemi, sadece bir dizi grafik tutucu olmaktan öteye geçmiyordu.

O tarihten bu yana Fuchsia”yı kontrol etme imkanı olmadı. “Flutter” adı verilen çapraz-platform SDK”sı ile yazılan Fuchsia sisteminin ara yüzü, Android ve iOS uyumlu yapımları hızla kapatıyor. Fuchsia Vulkan tabanlı grafik kümeleri üzerinde kurulu olduğu gibi, yeni grafik API”sini destekleyen bir emülatör de bulunmuyor. Fuchsia”yı çalışır hale getirmenin tek yolu uygun donanım kullanmaktı. Sistemi destekleyen yegane cihazlar ise Intel NUC PC”leri (2015 yılına ait) ve Acer Switch Alpha 12 diz üstü bilgisayarıydı.

Fuchsia ekibinin Chrome OS destekli Google Pixelbook üzerinde çalıştırdıklarına dair haberden sonra işletim sisteminin nasıl çalıştığını görmek isteyen Arstechnica yazarı, sistemi çalışır halde görüntülemeyi başardı. Sistem önceki gibi Android üzerinde değil, doğrudan bir donanım üzerinde çalışıyor.

Bununla birlikte henüz 2016 yılında geliştirilmeye başlayan sistemin erken aşamada olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle sistemin yayınlanmasına kadar geçecek olan süreçte çok şey değişebilir. Hatta Google işletim sistemiyle ilgili olarak kurumsal bazda bilgilendirme yapmıyor. Sistem şu an itibariyle fuchsia.googlesource.com adresinde bir demet kod olarak yer alıyor. 

Videoyu izlemek için tıklayın:

İZLE

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here