Ana sayfa Haber Google”ın deneysel işletim sistemi Fuchsia, Pixelbook cihazlara giriş yaptı

Google”ın deneysel işletim sistemi Fuchsia, Pixelbook cihazlara giriş yaptı

0

Google”ın geliştirme aşamasında olan Fuchsia adını verdiği yeni işletim sisteminin yeni bir geliştirme cihazı var: Google Pixelbook. 1.000$”a satılan diz üstü bilgisayarı Chrome işletim sistemi üzerinde çalışıyor ama son çıkan Fuchsia geliştirmeleriyle birlikte tarayıcı tabanlı işletim sistemi yerine Google”ın deneysel işletim sistemini kullanabileceksiniz artık.

2016 yılında geliştirilmeye başlanan Fuchsia, Google”ın Chrome ve Android işletim sistemlerinden sonra üçüncü işletim sistemi olma özelliğine sahip. Geliştirme belgelerinde yer alan açıklamalar yeni Fuchsia işletim sisteminin modern telefonlar ve modern kişisel bilgisayarlar için tasarlandığını belirtiyor. Bu yönüyle Google”ın mevut işletim sistemlerine rakip olacağını söyleyebiliriz. Şu an itibariyle yeni sistemle ilgili olarak söylenen her şey havada kalıyor ama sıfırdan dizayn edilmiş, modern bir işletim sistemi gibi görünüyor. İşletim sistemi çekirdek olarak Linux”ı  kullanmıyor. Bunun yerine Google”ın geliştirdiği, daha önce “Magenta” olarak anılan, şimdi ise “Zircon” adı verilen bir mikro-çekirdek kullanılıyor.

Vulkan grafik API”sinde yazılan “Escher” adlı görüntü yazılımı, Google”ın Material Design adlı arayüz ilkelerini çalıştıracak şekilde konumlandırılmış görünüyor. Google”ın “Flutter” adlı SDK”sında yazılan uygulamalar, çapraz platform kodu oluşturarak Android ve iOS işletim sistemlerinde de çalışıyorlar. İşletim sistemi açık kaynak kodlu fakat Linux çekirdeği olmadığı için GPL bileşenleri de bulunmuyor. İşletim sistemi, BSD 3, MIT ve Apache 2.0 karışımı bir lisansa sahip.

Fuchsia”nın Pixelbook”lara kurulumu kesinlikle kendine özgü bir yapıya sahip. Bu nedenle Google işletim sisteminin USB sürücüyle kurulmasını tavsiye ediyor. Fakat medya oluşturma işlemi bu USB cihazı için “yıkıcı” özellikte. Bu nedenle işletim sistemini çalıştırmak için USB cihazınızı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Aslına bakarsanız Fuchsia hala derin bir geliştirme süreci içerisinde. Bu nedenle Google henüz bu konuda konuşmaya ya da insanları işletim sistemini denemeye sevk etmeye hazır değil henüz. Android işletim sistemini gerçek bir ürüne dönüştürmek Google”ın 5 yılını almıştı. Eğer Fuchsia geliştirme sürecini atlar da, benzer şekilde başarılı bir ürün haline dönüşürse, 2020 yılı gibi cihazlarda kullanılmaya başladığını görebiliriz gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here