Ana sayfa Haber Google”ın CEO”su Sundar Pichai”ye göre yapay zeka, ateş ve elektriğin icadından daha...

Google”ın CEO”su Sundar Pichai”ye göre yapay zeka, ateş ve elektriğin icadından daha önemli

0

Yapay zeka o denli önemli bir hale geliyor ki, Google”ın büyük patronu Sundar Pichai yapay zekayı insanlık için elektrik ya da ateşten daha önemli olarak addediyor.

Ateşin donarak ölmememizi sağladığını, Benjamin Franklin olmadan Google”ın daha önce yaptığı gibi yıldırımların çaktığı bir fırtınada uçurtma ve anahtarla sükse atamayacağını göz önünde bulunduracak olursak, ne denli iddialı bir çıkış olduğunu anlayabiliriz bu sözün.

Fakat Pichai, MSNBC”de sunucu Ari Melber ve Recode”dan Kara Swisher”ın bulunduğu programda yapay zekanın insanlığın üzerinde çalıştığı en önemli şeylerden biri olduğunu söyledi.

“Elektrik ya da ateşten daha kapsamlı bir şey” diyerek, insanlığın ateşi kontrol altına alarak zararlarından korunmayı başarmasının, yapay zekanın toplum üzerindeki rolü ve etkisinin ortaya konmasından sonra insanlığa nasıl faydalı olabileceğini tespit etmekle benzer anlam taşıdığını belirtti.

Pichai, yapay zekanın kanser tedavisi araştırmalarında yardımcı olmak gibi oldukça zorlu işlerde kullanılabileceğini düşünmekle birlikte, insanları işlerinden etme riskinden ötürü yapay zekaya dengeli bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini de belirtti.

“Yapay zekaya karşı bazı çekincelerin olması doğal. Bu konuda düşünceli davranmak istiyoruz.”

Dünyanın en büyük firmalarından birinin yöneticisinden gelen bu düşünceler zinciri, Elon Musk, Bill Gates ve Steve Wozniak gibi robotlara karşı çekinceleri olanların düşünceleriyle pek örtüşmüyor. Fakat Facebook”un CEO”su Mark Zuckerberg gibi yapay zekaya bağlılık hırsı gösterenler, Pichai”nin bakış açısını takdir edeceklerdir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here