Ana sayfa Haber Google”ın CEO”su mühendisi kovduğu için pişman değil

Google”ın CEO”su mühendisi kovduğu için pişman değil

0

Google”ın CEO”su Sundar Pichai dün yaptığı bir açıklamayla iş yerinde ayrımcılıkla ilgili tartışmalı bir mesaj yazan James Damore”un işten atılması konusuna değindi. Vermiş olduğu karardan ötürü pişman olmadığını belirten Pichai, insanların bunun siyasi nedenlerle yapıldığına dair düşüncelere kapılmalarından ötürü üzüntü duyduğunu söyledi. MSNBC”de spiker Ari Melber, YouTube CEO”su Susan Wojcicki (San Francisco”dan katılım sağladı) ve Recode”un kurucularından ve gazeteci olan Kara Swisher ile yapılan canlı sohbette Damore”un işten atılması kararının, Google”ın kendisini hoşgörüye dayalı bir ortam oluşturmaya adamış bir firma olarak gören kadınlara güven vermek amacıyla verildiğini söyledi.

“İnsanların bu kararı öyle ya da böyle politik nedenlerle yaptığımıza dair yanlış düşüncelere kapılmalarına üzülüyorum. Bu karar Google”daki tüm kadınlar ve katılımcı bir ortam oluşturmaya çalıştığımız Google çalışanları için önemli bir karardı” diyen Pichai, Swisher”ın bu karardan ötürü pişman olup olmadığı konusundaki ısrarcı soruları karşısında “pişman değilim” dedi. Daha önce Damore”un yazısının kendisini şahsen ne şekilde etkilediğine dair bir açıklama yapan Wojcicki ise “Sanırım bu doğru bir karardı” dedi.

Google”ın iç bünyesinde yazdığı yazı viral hale gelen ve Ağustos ayında bu nedenle işten atılan  Damore bu ay başında Google”a karşı beyaz erkek muhafazakarlara ayırımcılık yaptığı suçlamasıyla dava açmıştı. Damore”un bildirisinin özü, Google”ın ayırımcılığa karşı yürüttüğü çabaların yanlış yönde ilerlediğini, kadınların biyolojik olarak mühendislik ve programcılık gibi işlere erkeklere oranla daha az uygun olabileceklerini, Google”ın muhafazakarlara karşı düşmanca bir ortam oluşturduğu konuları üzerine odaklanıyordu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here