Ana sayfa Haber Google”ın başı beladan kurtulmuyor: Pixel 2 önyükleyici kilidi devre dışı bırakılamıyor!

Google”ın başı beladan kurtulmuyor: Pixel 2 önyükleyici kilidi devre dışı bırakılamıyor!

0

Google Pixel 2 geliştirici seçenekleri ekran görüntüsü

Yeni akıllı telefonlar ne kadar pahalı olurlarsa olsunlar bir takım problemleri yeni satın alan kullanıcılara yaşatırlar. Bu ufak tefek problemler zaman içerisinde güncellemelerle çözülür fakat Google’ın yeni akıllı telefon ikilisini satın alanların başı beladan bir türlü kurtulmuyor. Ekran yanması falan derken şimdi de geliştiriciler ve modderların olmazsa olmazı önyükleyici kilidi, Pixel 2 cihazlarının büyük bir kısmında devre dışı bırakılamıyor.

önyükleyici yani bootloader kilidi, cihazın açılışı sırasında aktive olan ve orjinal yazılım yüklü olup olmadığını doğrulayan bir program olarak tanımlanabilir. Custom ROM yüklemek, modlamak, kısaca cihazın yazılımında herhangi bir değişiklik yapılmak isteniyorsa bu kilidin mutlaka kaldırılması gerekir yoksa cihaz brick, yani tuğla olarak geri döndürülemez biçimde çöpe dönüşür. Google’ın akıllı telefonlarını tam olarak bu kilidin açılmasının kolaylığı sayesinde tercih eden azınlıktaki bir kitle, yeni problem nedeniyle tam anlamıyla isyanda. Cihazlarda geliştici seçenekleri arasında yer alan önyükleyici kilidi seçeneği, gri hale getirilmiş, yani kullanım dışı bırakılmış durumda. Bu sebeple cihazları üzerinde hiç bir düzenleme yapamayan geliştiriciler destek için Google’a başvuruyor. Google destek ekibinden gelen yanıt malesef hiç bir bilgi vermiyor, aksine durumu problem olarak görmüyor bile. Destek ekibinden gelen cevaba göre sorunun ne zaman düzeltileceği belli değil. 

Sıradan kullanıcılar için çok büyük bir problem arz etmeyen ancak Android geliştiricileri ya da sadece meraklıları için kritik bir durum olan bu problemin en kısa zamanda çözülmesini umut ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here