Ana sayfa Haber Google’ın 2017 planları

Google’ın 2017 planları

0

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Google I/O 2017, Microsoft”un BUILD ve Apple”ın WWDC etkinlikleri gibi geliştiricilere yönelik Google”ın yıllık bir etkinliği. Bu sene geliştiriciler, Google”ın Android O, Google Assistant ve Google Home gibi projelerindeki gelişmelerin yanı sıra, sanal ve artırılmış gerçekçilik, otomatik öğrenme, yapay zekâ, Android Wear, Android TV, Android Auto ve hakkında belki de hiçbir şey bilmediğimiz bazı konularda bilgilendiler. 

Google Lens ile akıllı telefonlara zekâ
Bilgisayar görme teknolojisi, Google’ın 2017 I/O konferansının ön saflarında yer aldı. Google Lens, akıllı kameraları zeki hale getiriyor. Bir parkta gezinirken karşılaştığınız bir çiçek veya kuşun adını bilmek ister misiniz? Yakında Google Assistant, kamera ve yapay zekâyı kullanarak size bunu söyleyecek.
Google, 2017 I/O konferansını AI ve makine öğrenimine ilişkin olarak başlattı ve öne çıkan bir bilgisayar görme teknolojisi Google Lens oldu. Teknoloji fotoğraf makinesinin yalnızca bir görüntü yakalamaktan fazlasını yapmasını sağlıyor, gördüğünüz şey hakkında size bilgi veriyor. 

 

iPhone da Google Assistant kullanacak
Android telefonunuz yoksa Google Assistant, iPhone’da  ve diğer cihazlarda da size yol gösterecektir. Google, yeni moleküllerin özelliklerini öngörmek, yeni ilaçlar keşfetmek ve DNA dizilimini iyileştirmek gibi inanılmaz başarıları gerçekleştirmek için yapay zekâyı kullanıyor. Ancak Apple’ın Siri yardımına ve Amazon’un Alexa’sına cevap olarak sunduğu Google Asistanı  geliştirmek için de AI akıllı araçları kullanıyor. Google, akıllı telefonlardaki Assistant platformundaki iyileşmeleri de açıkladı.

Akıllı telefonlarda artık Assistant ile etkileşim kurmanın tek yolu ses olmayacak. Şimdi, Assistant”a önümüzdeki takvim randevuları, yakınlardaki restoranları sormak amacıyla, asansörler ve kalabalık tren istasyonları gibi kamuya açık yerlerde daha rahat bir deneyim için kısa bir mesaj yazabilirsiniz. Bu özellik artık kullanımda, bu nedenle Google Assistant’ınız varsa, etkinleştirmeniz ve ardından sol alt köşedeki küçük klavye simgesine hafifçe dokunmanız gerekir.

 

Audi de Android Auto”yu kullanacak

Audi, bilgi-eğlence sistemlerini Android Auto’nun ötesine taşımak ve temelde Google işletim sistemi ile entegre etmek istiyor. Volvo’nun Android tabanlı yeni bir bilgi-eğlence sistemi duyurusunun ardından Audi de, Android entegrasyonunun kendi sürümünü sundu.

Alman otomobil üreticisinin Q8 Sport konsepti (yeni bir Audi SUV konseptinin türevi) Android bilgi-eğlence sistemine sahip. Volvo sistemi gibi, kendi geliştirdiği bilgi-eğlence işletim sisteminin üzerine yalnızca Android özellikli bir katman katan Android Auto’den çok daha kapsamlı bir entegrasyon gerçekleştiriyor.

 

Google Photos paylaşımı kolaylaştırıyor
Fotoğraflarınızı arkadaşlarınıza ve ailenize göndermeyi mi unuttunuz? Google Photos şimdi paylaşacağınız resimleri öneriyor, tek yapmanız gereken şey bir düğmeye dokunmak.

500 milyon kullanıcısı olan Google Photos, Google’ın en çok sevilen ürünlerinden biri. Şirket şimdi servise bir dizi yeni özellik ekledi. Bunların en önemlisi, hem otomatik hem de manuel olarak fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşmanızı daha kolay hale getirmesi.

Belki de en büyük yeni özellik “önerilen Paylaşım” olacak, kullanıcılara fotoğraf çekerken arkadaşları ile fotoğrafı paylaşmalarına izin verecek. örneğin, bir arkadaşınızın fotoğrafını çekerken, yüz tanıma ve diğer akıllı tahminleri kullanarak Google Photos, o kişinin kim olduğunu size söyleyebilir ve fotoğrafları onunla paylaşmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

 

Google Home daha da geliştirildi
Google Home kullanıcılarına da Google I/O 2017’de iyi haberler verildi. Sanal yardımcı, Amazon Alexa’ya yetişmiş durumda hatta bazı durumlarda onu aştığı görülüyor. Beklendiği gibi, Google Home için yaklaşmakta olan yeni sürüme geçiş duyuruldu. Google Assistant”ın gömülü olduğu cihaz geçen yılki I/O’da duyurulmuştu ve o zamandan bu yana uzun bir yol kat edildi.

Lansmandan beri, Google Shopping ve adım adım pişirme gibi 50 yeni özellik kazandırıldı. Kısa bir süre önce, kullanıcıların sesleri arasında farklılık da fark edilmeye başlandı; bu, yeni ahizesiz arama yeteneği ile kullanışlı olacak. Yakında, Google Home”a “Call Mom” dediğinizde, kayınvalidenizi değil de gerçek annenizi arayacak. üçüncü taraf cihazları veya sıradan telefon numaralarını desteklemeyen, yalnızca kendi cihazlarını destekleyen Amazon Alexa’nın arama özelliğinden farklı olarak, cihazınızdan şimdilik sadece ABD veya Kanada’da herhangi bir telefon numarasını araması istenebiliyor.

Qualcomm platformu ile özel Google Home yaratın
Qualcomm Akıllı Ses Platformu yeni akıllı hoparlörlerde patlamaya neden olabilir. Amazon’un Echo”su, Google’ın Google Home”u ve Apple’ın HomePod”u gibi akıllı hoparlörlerin sayısı bu günlerde çok azmış gibi gözükebilir, ancak Qualcomm, küçük şirketlerin kendi hoparlörlerini oluşturmalarını kolaylaştırmak istiyor. Bu amaçla, çip imalatçısı, “akıllı ses” tasarımını duyurdu,  bu tasarım üçüncü partilerin kendi üretimlerinde kullanabileceği bir mikrofon, hoparlör ve ses tanıma sensörü kombinasyonundan oluşuyor. 

Açık kaynaklı Linux işletim sisteminde ve Google’ın Android Things IoT (İnternetin Şeyleri) platformunda çalışan Qualcomm’un yeni Akıllı Ses Platformu, uzaktan “OK Google” gibi uyandırma ifadelerini algılayabilen uzak alan mikrofon teknolojisini içermekte. Beraberinde, eko iptali, Bluetooth aptX HD ses ve Wi-Fi”de olduğu gibi, bir kullanıcının sesini almak için birden fazla mikrofon kullanan bir tür elektronik sinyal işleme olan beamforming de mevcut.

 

Android için Daydream VR platformu 
Google çıkacak olan bağımsız gözlükleri desteklemek ve daha etkileyici bir deneyim sağlamak için Daydream VR platformunu iyileştirdi. Google I/O sırasında şirketin mobil VR gözlük seti ve cihazlara güç sağlayan platformu olan Daydream 2.0 hakkında da bilgi verildi. Daha önce bildirildiği gibi Gear VR ve Daydream View gibi akıllı bir telefon gerektirmeyecek, ancak sistem kendi kendine yetecek ve mobil VR deneyimini daha çekici hale getirmek için Google’ın Worldsense sistemine dayanacak.

Worldsense, sanal bir plan oluşturmak için ortamdaki tüm nesneleri izleyen iki geniş açı kameradan oluşuyor. Bu, kullanıcıların bağlı kabloları düşünmeden ve fiziksel nesnelerle ve insanlara çarpacağı endişesi taşımadan özgürce dolaşmalarını sağlıyor. Gözlük aynı zamanda harici sensörleri (HTC Vive ve Oculus Rift”te olduğu gibi) gerektirmeyecek, kullanıcıların oyun alanını önceden tanımlamaları da gerekmeyecek.

VR için Chrome
Google’ın VR için oluşturulan bir Chrome sürümü kullanıma aldığını öğrenmek muhtemelen birçok insanı şaşırtmaz ancak zengin özellik seti şaşırtabilir. Google, Daydream ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına daha fazla güç katmaya devam ederken, web tarayıcısının da sanal gerçekliğe doğru yol alması mantıklı. VR için Chrome’un sadece tarayıcı pencerelerini tutan bir çatı olması gerekmiyor.

VR için Chrome’dan daha fazlasını istemek için iyi bir neden var, bu kullanıcıların zaten tanıdıkları tarayıcı sürümleriyle ilgili. Masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar için Chrome, geliştiricilerin kullanıcıların sitelerini keşfetmeleri için yeni yollar oluşturmasına olanak tanıyan zengin özelliklere sahip ve VR için Chrome da bu şekilde çalışıyor. Javascript ve WebGL’deki zengin VR deneyimlerini etkinleştirerek, tüm siteleri sanal dünyaya taşımak kolay ve Chrome’un diğer uygulamaları gibi herhangi bir cihaza kolayca adapte olabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here