Ana sayfa İnternet Google”ı keşfedin

Google”ı keşfedin

0

Bilinmeyen Google püf”leri

Larry Page ve Sergey Brin”in Stanford üniversitesi”nde öğrenciyken kurdukları Google, kurulduğu 1998 yılından itibaren giderek büyüyerek bugün dünyanın en önemli markalarından biri haline geldi. Kurumsal sloganını “Don”t be evil” (kötülük yapma) olarak belirleyen Google, tüm eleştirilere rağmen kullanıcılarına hala bu felsefe doğrultusunda hizmet verdiği iddiasını sürdürüyor. Pratik ve sade ara yüzü sayesinde birçok internet kullanıcısının açılış sayfası haline gelen Google, göründüğünden çok daha fazlası olabilir mi? Basit uygulamalarıyla popülerlik kazanan arama motoru, birçok pratik sırrı da barındırıyor olabilir mi? Google”ın gizli sırlarını birlikte keşfediyoruz.

Kişisel sözlüğünüz olarak Google
: Arama kutucuğuna yazdığınız kelimenin başına İngilizce “tanımla” anlamına gelen “define” kelimesini yazarsanız Google size ilk sonuç olarak “define” teriminden sonra yazdığınız kelimenin tanımını getirecektir.

Tırnak işaretiyle net sonuçlar: Birkaç kelimeden oluşan aramalar yapıyorsunuz ve bu kelimelerden sadece birinin ya da hepsinin ayrı ayrı bulunduğu sayfalarla karşılaşıp duruyorsunuz. Google”a haksızlık etmeyin. Eğer sözcük öbeğini tırnak işareti içinde yazar ve öyle ararsanız, aradığınız sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Büyük küçük fark etmez:
Aramanız özel bir isim de olsa, Google için büyük ya da küçük  harfle yazmanız arasında hiçbir fark yok. Aramanızı istediğiniz gibi yazabilirsiniz. 

Google”ın dilinden anlamak:
Google aramalardaki “ve, -dır, -dir, veya” sözcüklerini dikkate almaz. Bu sözcükler sonuçları değiştirmeyeceğinden eğer mutlaka aradığınız söz öbeğinde olması gerekiyorsa yine tırnak işareti kullanabilirsiniz. “Ve” kelimesini sadece iki ayrı sözcüğü birlikte bulmak için kullanıyorsanız bunun yerine artı koymayı deneyin.

Uzun cümlelerden korkmayın:
Google, sistemi sayesinde size bir, iki cümlelik
aramalarda bile aradığınız sonuçları hızlıca getirebilir. Yine de önceki püf”lerde söylediğimiz kurallar, bu cümleler için de geçerli.
Hesap makineniz olarak Google: Google’ın diğer bir özelliği de hesap makinesi
fonksiyonu. Arama kutucuğuna yazacağınız herhangi bir matematik işleminin sonucunu hemen alabilirsiniz. Ancak sayılar ve işaretler arasında boşluk bırakmayı unutmayın.

Sanal kütüphane:
Google’ın 2005 yılında başlattığı “Google print” çalışması doğrultusunda bazı kütüphanelerin arşivleri dijital ortama aktarıldı. Araştırma çalışmalarınızda kullanmak üzere gerekli kaynakları bulmak için Print.google.com’u ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan bazıları ücretli de olabiliyor, ancak yine de örnek sayfaları okuyarak fikir edinme şansına sahip olabiliyorsunuz. 

Tek sayfada tam sonuç:
Sonuç sayfaları arasında gezmekten sıkılıyorsanız, arama kutusunun sağ tarafında yer alan “tercihler” linkine tıklayarak Google arama ayarlarını değiştirebilirsiniz. Sayfada gördüğünüz standart 10, 20, 30 sayıları dışında daha yüksek sayılar seçerek, tek sayfada daha fazla sonuca ulaşmanız da mümkün.

Şimdi haberler:
Bazı diğer arama motorları gibi Google da kullanıcılarına haber servisi sunuyor. news.google.com’u ziyaret ederek politika, spor, sağlık, eğlence ve daha fazlası hakkında anında haberlere ulaşabilirsiniz.

Şansımı Denemek İstiyorum:
Arama kutucuğuna bir kelime yazıp ve “Şansımı Denemek İstiyorum” butonuna tıkladığınızda Google sizi yazdığınız kelime ile ilgili
en mantıklı seçeneğe direkt olarak götürüyor. Şansınızı mutlaka deneyin. 

Ve daha fazlası:
Google arama kutusunun sol üzerinde yer alan “diğer” butonunu da göz ardı etmeyin. Buradan çok daha fazla Google servisine ulaşabilirsiniz

   

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here