Ana sayfa İnternet Google Herman Melville”yi onurlandırdı

Google Herman Melville”yi onurlandırdı

0

Herman Melville kimdir? özel günlere özel tasarımlar yapan Google bu kez, Herman Melville’yi ana sayfasına taşıdı

Dünyaca ünlü Moby Dick kitabının yazarı Herman Melville’in bu kitabı tam 161 yıl önce bugün yazıldı. Dünya klasiklerinde farklı bir yere sahip kitap Herman Melville’in anılan en önemli kitabı olarak dikkat çekiyor. Google bu önemli günü unutmadı ve ana sayfasına taşıdı.

 


Herman Melville kimdir?

 

 

Herman Melville kimdir?

1819’da New York’ta doğan Herman Melville, fakir bir ailenin çocuğu olarak oldukça sıkıntılı günler geçirdi. Babası arkasında yüklü miktarda borç bırakınca genç Herman için hayat daha da zorlaştı.O şartlar altında 13 yaşında hayata atılmak zorunda kaldı. 18 yaşında Liverpool’e giden bir gemiye ayak bastı. O gemiyle birlikte denizciliğe de başlamış oldu.
Herman Melville 22 yaşında balina avcısı oldu.

Güney Denizlerinde balina avına çıktı, ama zorlu koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep sorunlu geçti. katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti.

1846’da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick’i 1851’de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here