Ana sayfa Mobil Google Haritalar’dan Uber çağırma özelliği kaldırıldı!

Google Haritalar’dan Uber çağırma özelliği kaldırıldı!

Gidenin arkasından üzülmemek, taksicilere güvenmemek gerek.

0
Görsel: CNET

Uber araç paylaşım hizmeti Google’ın navigasyon uygulaması Haritalar’dan kaldırıldı. Kullanıcılar şimdiye kadar Haritalar’dan çıkış yapmadan bir Uber aracı çağırıp istedikleri yere ulaşabiliyorlardı. Google’ın bu hamleyi yapma nedeni olarak Alphabet’in Lyft’e yaptığı yatırım gösteriliyor.

Uber çağırma özelliği iOS’tan geçen Yaz kaldırılmıştı

Görsel: XDA

Dünyanın en popüler navigasyon uygulaması Google Haritalar, navigasyon seçenekleri arasında farklı araç paylaşım hizmetlerinden bilgilere yer veriyor. Bu bilgiler arasında aracı bekleme süresi ve tahmini ücret yer alıyor. Firma, Uber için bir ayrıcalık diyebileceğimiz uygulamadan çıkış yapmadan araç çağırma özelliğine de sahipti fakat yeni güncellemeyle bu durum ortadan kalktı. Google Haritalar’ın iOS versiyonunda da daha önce bulunan bu özellik, geçtiğimiz Yaz kaldırılmıştı.

Google’ın üst kuruluşu Alphabet, yine bir araç paylaşım hizmeti olan Lyft’e kurulduğu yıllarda ve daha sonrasında sürekli olarak yüklü yatırımlar yapmış ve bunlardan kazançlı çıkmıştı. Google Haritalar’dan sadece Uber’e sunulan bu ayrıcalığın kaldırılması bize bu yatırımlar sebebiyle hiç de sürpriz gibi gelmedi.

Google Haritalar hala tahmini bekleme süresi ve ücretleri içerisinde göstermeye devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here