Ana sayfa Haber Google haber siteleri için algoritmalarını değiştirebilir: kaynak gösterme zorunlu olabilir

Google haber siteleri için algoritmalarını değiştirebilir: kaynak gösterme zorunlu olabilir

0

Google, geçtiğimiz yıl duyurduğu ve yayımladığı güncellemeyle birlikte mobil versiyonu, mobil görünümü zorunlu kılmıştı. Belirli süre içerisinde bu kurallara uymayan internet siteleri, özellikle haber siteleri, algoritmalarda epeyce aşağılara indiler, üstelik Google News konusunda bu bağlamda çok fazla sıkıntı yaşayan haber siteleri oldu. Bununla birlikte özellikle Hürriyet gibi ana akım haber sitelerinde görülen, ilk paragrafın tamamen ” Ne zaman?” “Nasıl” gibi okuyucuyu yanılgıya sokabilecek etiket girişimleri nedeniyle de bu kaynaklar bir süreliğine News kaynaklarından silinmişti.

Mobil görünüm açısından Google yaptırımlarını ve yeniliklerini devam etirirken, bu konuda yeniliklere gidebileceği de konuşulmaya başlandı. Gelişmelere göre Google, mobil görünüm açısından yaptığı güncellemelerin ardından bir algoritma güncellemesine daha gidecek ve bu güncellemede web sitelerinde; özellikle haber sitelerinde kaynak gösterme zorunlu olacak. Yani, Google, hazırladığı-hazırlayacağı algoritmayla özgün haber ile kaynak alınan haberi ayırt edebilecek ve böylece kaynak gösterilemeyen içerikleri endekslememekle kalmayıp yine Google News konusunda sınırlama yaşatacaklar.

Google, haber sitelerinden “sade iş ve sağlam iş” beklentisinde. Buna göre Google News endekslerini ayarlıyorlar. özellikle kaynak gösterilmeden yapılan haberler, haberi yazan kişiyi hem yasal olarak probleme sokabilir hem de, Google SEO özellikleriyle aynı haberle öne geçen siteler, özgün haber yapan kanalların ötesine geçemeyecek.

Google bu yeni algoritma güncellemelerini 4. çeyrek itibariyle duyurabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here