Ana sayfa Haber Google, gizlilik istemiyor!

Google, gizlilik istemiyor!

0

Google, Disconnect Mobil isimindeki kullanıcıların bilgilerini gizleyen uygulamayı Google Play Store’dan kaldırdı. PlayStore‘dan indirilen diğer uygulamaların “erişim izini” adı altında kullanıcıların cihaz içerisindeki bilgilerini de açık edilmesi tartışılırken, kişileri bu durumdan koruyan Disconnect Mobil adında bir uygulama geliştirilerek, kişisel bilgilerin toplanmasını engelleyerek cihazı anonim hale getiriyordu.

Daha önce bir Kickstarter projesi olarak hayata geçen Disconnect Mobil uygulaması, Google Play Store‘a geçtikten kısa süre sonra firma tarafından pek hoş karşılanmadı ve “Google‘ın uygulama kurallarına uymadığı” hükümü ile uygulamayı marketinden kaldırdı.  300 bin dolara masraf olan uygulama, 5 bin indirme ile Play Store‘un gözde uygulamalarındandı. 

 

Geliştiriciler ise, işi böyle bırakmayacaklarını söylediler. Google‘ın hiç bir politikasını ihlal etmediklerini söylerken, Google yetkililerine uygulamayı markete sunduklarında “bir problem olmadığı”nı Google çalışanlarının teyit ettiğini vurguladılar. 

Google‘ın, benzer uygulamaları gizlilik sağladığı için mağazasından sildiği de söyleniyor. Bu gelişmelere göre, gizlilik sağlayan uygulama geliştiriciler ile Google arasında bir mücadele olacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here