Ana sayfa Haber Google, gerçek dünyayı oyunlara taşımak için “Haritalar” uygulamasını geliştiricilere açtı

Google, gerçek dünyayı oyunlara taşımak için “Haritalar” uygulamasını geliştiricilere açtı

0

Pokémon Go ve benzeri gerçek dünyaya ait haritaları kullanan oyunlar oldukça revaçtalar ama bu oyunlarla ilgili sorun şu ki, oyun için hazırlanmamış ‘yarı kapalı’ harita taslaklarına dayanıyor bu oyunlar. Tabii bu da geliştiricilerin harita bilgisinin kullanılmasını sağlamaları için oldukça zahmetli işler yapmalarını gerektiriyordu. Bu sorunun devam etmesine daha fazla gönlü razı olmayan Google, hem ‘Haritalar’ uygulaması platformunun gerçek zamanlı verilerini, hem de geliştiricilerin bu verilere dayanarak oyunlar geliştirmelerine yardımcı olacak yeni bir yazılım araç kitini geliştiricilerin kullanımına açmaya karar verdi. 

Bu yazılım hem harita bilgisini Unity oyun motoruna tercüme edecek, hem de oyunların bu konum verilerini kullanmalarını sağlayacak bir araç kitini kapsıyor. Söz konusu kombinasyon, binaları ve şehirlere ait simgesel noktaları özelleştirilebilir üç boyutlu nesnelere çevirerek, bu nesnelerin oyun dünyasına uyarlanmasını sağlıyor. Bu yazılım örneğin, gerçek hayattaki herhangi bir oteli maceracı hanına dönüştürebiliyor, ya da kontrol noktaları olarak kullanılmak üzere gelişigüzel ilgi noktaları ekleyebiliyor. 

Tabii bu yapıya dayanarak hazırlanmış oyunları uygulamada görmek biraz zaman alacak. Bununla birlikte ARKit ve ARCore gibi arttırılmış gerçeklik setleriyle birlikte daha önce çok sayıda kod yazmak zorunda kalan geliştiriciler, bu sayede çok daha fazla sayıda oyun hazırlayabilecekler. Artık detaylara takılmak zorunda kalmayacak olan geliştiriciler, zamanlarını daha çok gerçek anlamda oyun oynama konusuna ayırabilecekler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here