Ana sayfa Mobil Google e-kitabı genele açıyor

Google e-kitabı genele açıyor

0

Google e-kitap ile cihazlara bağımlılık ortadan kalkacak
 

Google e-kitapları, Amazon ve Apple servislerinin aksine, tabletten netbooka, masaüstü bilgisayardan akıllı telefona, internet bağlantısı olan her cihaza indirebilecek. 12 milyondan fazla e-kitabın bulunacağı mağazanın, çeşitlilik açısından da rakiplerini bir hayli geride bırakması bekleniyor.

Google”ın portföyünde piyasada baskısı olan kitaplar bulunduğu gibi, baskısı çok önce tükenmiş, hatta elyazması olan kitapların kopyaları bile bulunacak. Elektronik kitap piyasasının yüzde 90 payla hakimi durumundaki Amazon”dan alınan e-kitaplar, sadece firmaya ait Kindle e-okuyucusu ile indirilip okunabiliyor. Aynı şekilde Apple tarafından kurulan iBook Store da sadece iPad tablet bilgisayar ile uyumlu ürünler satıyor. Google”ın bu “kitapları serbestleştirici” girişimiyle piyasayı kısa sürede ele geçirebileceği yorumları yapılıyor.

Amazon ve Apple”ın ‘tek satış kanallı’ sistemlerinin sürmesi halinde, beş altı yıllık süreçte Amazon”un payının yüzde 35″lere düşeceği, Google Editions”ın büyük ihtimalle Amazon”u geride bırakacağı, Apple”ın ise üçüncü oyuncu olarak piyasada yarışacağı tahmin ediliyor.

Bugün sizlere duyurduğumuz bir başka haberde ise iPad ile değişen pazarın online haberciliği ücretli hale getireceğini, yani iPad sayesinde internetten haber okuma keyfine para isteneceğini duyurmuştuk. Google ise (her ne kadar pazar payını arttırmak için de olsa) e-kitapları formatlara ve cihazlara bağlı kalmayacak bir platforma taşıyor. Sizce teknolojiden bireysel olarak yararlanmak ücretli mi olmalı. Google mı Apple mı geleceği inşa ediyor? Bunu forumda tartışalım.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here