Ana sayfa Haber Google, Dragonfly Konusunda Geri Adım Atabilir

Google, Dragonfly Konusunda Geri Adım Atabilir

0

Resmi olarak, Google’ın Dragonfly Projesi için tercih edilen açıklaması keşif amaçlıdır. Planlarına dair önemli ve yeni bir raporun ardından Çin’de sansürlü arama motoru için;“Bu, keşif amaçlı bir projedir ve yapıp yapamayacağımıza dair bir karar verilmemiştir.” dedi şirket.

Dragonfly İle İlgili Ne Tür Gelişmeler Yaşandı ?

Google’ın Çin’deki operasyon şefi ve Dragonfly’nin en önemli mimarlarından biri olan Scott Beaumont; Zunger’in kaygılarını projede çalışan dört kişiye göre, elbette ki değişime yetecek kadar önemli görmüyordu.

Beaumont ve diğer yöneticiler; şirketin güvenlik ve gizlilik ekibinin üyelerini arama motoruyla ilgili önemli toplantılardan kapattılar. Bu 4 kişi; olası insan hakları ihlallerini ele almaya yönelik planın gizlilik incelemesini durdurmaya çalıştı.

Fonların tükenmesi; hem Google çalışanlarının kendi gücündeki büyüyen duyularını, bu ayın başlarındaki yürüyüşün başarısını ve hem de Project Dragonfly’ı küçümsediklerini yansıtıyor.

Çin Hükümeti’nin bir sansür merkezi olduğu biliniyor. Ancak tüm bu faktörler göz önüne alındığında; Google geri adım atacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here