Ana sayfa Mobil Google doğruladı: Android için karanlık mod pilinizi kurtarıyor!

Google doğruladı: Android için karanlık mod pilinizi kurtarıyor!

1

Uzun zamandır bildiğimiz üzere OLED ekranlı akıllı telefonlarda karanlık mod ve genel olarak koyu renkler daha az enerji harcıyor. Android için doğruluğu kesin olan bu durum, iPhone için de tam olarak geçerli. Bu güç tasarrufunun arkasında yatan sebep ise ekran teknolojisinden geliyor. Her pikselin ayrı bir aydınlatma olduğu OLED panellerde renk yoksa ışık da yok. Işık yoksa da pil tüketimi yok.

Bu haftaki Android Dev Summit‘te Google tarafından sergilenen birkaç slayt ilk Pixel akıllı telefonun renklere göre enerji tüketimini gösteriyor.

Slaytta da görebileceğiniz üzere en çok enerjiyi betaz kullanıyor. İşin kötü tarafı ise Google’ın tüm uygulamaları hatta Android’in her yeri bembeyaz. Bu sistem doğal olarak pek kullanışlı değil fakat güzel göründüğünü de söylemeden etmeyelim.
Google bu araştırmalar ile birlikte yeni Android sürümlerinde karanlık moda önem verecek hatta sistem geneli bir karanlık mod bile sunabilir. Şimdiye kadar YouTube, Android Mesajlar gibi popüler uygulamalara bu özelliği zaten dahil eden firma, telefon uygulamasına da aynı fonksiyonu taşıyor. Android telefonların en büyük üreticisi olan Samsung ise sistem genelinde çalışan bir karanlık modu yeni arayüzünde sunmayı planlıyor.

Google’ın sunumda bir karşılaştırmayla açıkladığı karanlık mod pil tasarrufuna dair bir kanıt da YouTube uygulamasından geldi. Alttaki görselde yer alan tablo, durdurulmuş bir YouTube videosunda ne kadar şarj gittiğini gösteriyor. Karşılaştırılan taraflardan bir tanesi tabiki karanlık modu kullanıyor.


Aracı: Chris Welch / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here