Ana sayfa Haber Google”dan yeni duyurular: Asistan daha köklü hale getirilecek

Google”dan yeni duyurular: Asistan daha köklü hale getirilecek

0

Google bugün yaptığı açıklamayla Asistan’a gelen bir dizi özellikten bahsetti. Bu özelliklerden biri bugün itibariyle kullanıma sunuluyor. İlk olarak Ekim ayında duyurulan, Asistan’ın tek bir komutla öneden programlanarak birden fazla iş yapmasını sağlayan ‘Routines’ adlı özellikten söz ediyouz. Basit bir kavram olmakla birlikte, çok sayıda akıllı ev cihazı kullananlar için oldukça kullanışlı bir eklenti. 

Diğer duyurular ise içinde bulunduğumuz yıl içerisinde, daha sonra uygulamaya girecek türden. Asistan’ın akıllı telefonlara ve operatörlere daha sıkı şekilde entegrasyonunu amaçlayan bu duyuru ilk bakışta biraz tuhaf gelebilir. Zira Asistan’ın halihazırda telefonlara yüklü olduğunu biliyoruz ama, özel bazı donanım ve yazılımlarla yakından ilişkili değil henüz. Bu nedenle gelecekte ‘Hey Google, kameramın arttırılmış gerçeklik modunu aç’ şeklinde bir komut verebilecek, Asistan’ın duyurulan bu özelliği sayesinde bu tip bir işlev görmesini sağlayabileceksiniz.

Fakat bunun için telefon üreticilerinin ve mobil operatörlerin destek eklemesi gerekiyor, ki eklemeyebilirler de.

Google, cihazlara bu özel desteğin eklenmesi için telefon üreticileriyle birlikte çalışmalar yapıyor. İlk aşamada sadece kamera özellikleri için geçerli olacak olan özellik, sonraki aşamalarda donanım ortaklarının getireceği diğer öneriler doğrultusunda genişletilecek. Bazı telefon üreticilerinin kendi akıllı asistanlarını uygulamaya koydukları gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak, herkesin bu teklifi kabul etmeyebileceğini söyleyebiliriz. Fakat yine de bu tip bir özellik, desteklendiği cihazlar için oldukça kullanışlı görünüyor. İlk ortaklar arasında LG, Sony ve Xiaomi bulunacak. 

Telefon üreticilerine ek olarak Google aynı zamanda mobil operatörlerle de görüşmeler yaparak, Asistan’ın servislerine entegre edilmesini sağlamaya çalışıyor. Asistan’ın bu noktada temel olarak yapacağı iş, aylık veri kullanımınızın ne kadarını tükettiğinizi bildirmek, daha fazla veri eklemek ya da veri planınızı değiştirmek gibi işlerden ibaret. Fakat söz konusu entegrasyon daha da derin hale getirilebilir. Google’ın Asistan ürün müdürü Nick Fox’un ifadesine göre Google, DVR gibi şeyleri entegre ederek üçlü oynatma paketleriyle operatörleri destekleyerek, bunların telefondan kaydedilmek üzere ayarlanmasını sağlayabilir. 

Bu özelliklerin ne kadarının ne kadar zamanda geleceği henüz belli değil fakat Google operatörlerle birlikte çalışmaları devam ettirdiklerini söyleyerek, çalışma yaptıkları firmaların kendilerine destek verdiklerini ifade ediyor. Fox’a göre bu özellik, dahili operatör uygulamalarıyla kıyaslanacak türden olmamakla birlikte, daha çok kurulum gerektirmeden bu servislerle etkileşimde bulunmanın bir yöntemi olarak öne çıkıyor. Sprint, Koodo, Telus ve Vodafone ilk ortaklar arasında yer alıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here