Ana sayfa İnternet Google”dan yeni bir hizmet: DNS değiştirme

Google”dan yeni bir hizmet: DNS değiştirme

0

Google DNS ile sansürsüz ortamda hızlı gezinti

Google, akıllı önbellekleme teknikleri ile DNS tepkilerini arttırmak ve interneti hızlandırmak için yeni bir DNS servisi sundu. DNS ayarlarını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde değiştirerek, bu yeni hizmetten yararlanmak mümkün. Bu yeni DNS hizmetinin kullanıcıya sunduğu önemli faydalardan başlıcaları ise şöyle:

1-Hız: Düşük DNS tepkilerinin ana sebeplerinden biri, çözümleyici tarafındaki önbellekleme sorunları. Yeni sistem bu tepki sürelerini oldukça kısaltıyor.

2-Google DNS”leri prefech özelliğine sahip: Bir kaydın TTL süresi dolmadan önce kullanıcı müdahalesinden bağımsız olarak popüler domainler üzerinde sürekli güncelleniyor, böylece bir paketin sunuculara geri dönmesi süresinde daha fazla sayıda DNS talebine cevap verilebiliyor.

 

3-Güvenlik: DNS”ler spoof saldırılarına oldukça açık. DNS”in önbelleği saldırılar sonucunda kullanıcıların tümünü kötü amaçlı web sitelerine yönlendirebiliyor. Yeni DNS”ler, talepleri rastgele karıştırıyor ve ek verilerle saldırganların gerçek tepkileri bulup etkilemelerine engel oluyor.

4- Geçerlilik: Yeni sunucular DNS standartlarına tam uyumlu ve kullanıcıya bilgisayarının tam olarak talep ettiği tepkiyi araya herhangi bir bloklama, filtreleme ya da yönlendirme vermeden sunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here