Google'dan Windows Store'a şaka gibi Chrome tepkisi

Windows Store'a konulan uygulamaya tıklandığında, doğrudan Chrome indirme sayfasına yönlendiriyor

Apple gelecek yıl iTunes’ü Windows Store’a getirmeyi planlıyor fakat, hiç beklemeyeceğiniz bir başka eklenti daha olacak mağazada: Google’ın Chrome tarayıcısı. Google bu hafta sürpriz bir şekilde Windows Store’da yayınladı Chrome’u ama, tahmin ettiğiniz şekilde değil.

Sadece Windows 10 için küçük bir uygulama yerleştiren Google’ın uygulamasına tıkladığınız zaman, Chrome’un indirme sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Chrome’u indirdiğiniz zaman Chrome, varsayılan tarayıcınız olarak açılıyor. Windows Store’a bir nevi hakaret gibi gelen bu adım, Google’ın yakın bir zamanda Microsoft Store’a tarayıcısını taşımayacağına işaret ediyor.

Chrome Windows Store’a belki de hiç gitmeyecek

Google’ın Chrome’u Windows Store’a taşımaması için bir çok sebep bulunuyor ama birincil sebep Microsoft’un Windows 10 S’te Google’a uyguladığı kısıtlamalar olsa gerek. Web’de gezinecek olan Windows Store uygulamaları, Windows 10 tarafından sağlanan  HTML ve JavaScript yazılımlarını kullanmak zorundalar. Google’ın Chrome tarayıcısı ise kendine özel Blink yapımı motorunu kullanıyor. Google, Windows 10 S için özel bir Chrome versiyonu yapmak zorundaydı. Tıpkı yıllar önce Windows Phone’da destek alabilmek için yapmak zorunda kaldığı gibi. Fakat büyük ihtimalle Google bu tip bir projede yer almayacak.

Windows 10 makinelerinin büyük çoğunluğu Windows 10 S üzerinde çalışmıyorlar. Bu nedenle Google, Windows 10 kullanıcılarını Chrome’un indirildiği sayfaya yönlendiren bir uygulamayı mağazaya koymaktan uzak duracağı aşikar. Yani bir Windows 10 kullanıcısının Windows Store’da Chrome için arama yaptığında edineceği şey, Google’da Chrome için yapacağı aramayla edineceği şeyle aynı olacak.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER