Ana sayfa Yazılım Google”dan tasarımcılara hediye Apple”a gözdağı

Google”dan tasarımcılara hediye Apple”a gözdağı

0

İnternet devi VP8’in üreticisi On2’yu aldı ve VP8’i açık hale getirdi
 

VP8, On2 tarafından üretilen flash tabanlı bir video codec. Google üretici On2’yu satın aldıktan sonra I/O Konferansında VP8 ile ilgili önemli bir adım attı. Video bileşeneni açık kaynak kodu haline getirilerek ücretsiz sunulacak.

VP8’in ücretsiz sunulması,  özellikle tasarımcılar için oldukça önemli. çünkü videoları bir yere transfer ederken sıkıştırarak, transfer işlemi bittikten sonra çalma listesine, sıkıştırmayı açarak kendisi otomatik olarak oynatıyor.

Google”ın bu yeni formatı aynı zamanda aramıza yeni katılan HTML5 ile de uyumunu tamamlamış gözüküyor. Kısaca Google”ın yaptığı paylaşım internet geliştiricileri için çoğu şeyi değiştirebilecek  güzel bir paylaşım olarak gözüküyor.

Ancak belirtmeden geçmeyelim, Google’ın satın alarak VP8’i açık hale getirdiği şirkete Apple da talipti. VP8 temelde Flash tabanlı bir video bileşeni olarak öne çıkıyor. Apple’ın Flash’a ne kadar karşı olduğunu ve H.264 videoların daha güvenilir olduğunu her fırsatta söylediğini belirtirsek aslında Google’ın ne yapmaya çalıştığını da anlatmış oluruz. H.264’e dolayısı ile Apple’a kocaman bir alternatif geliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here