Ana sayfa Haber Google”dan sözlük hizmeti

Google”dan sözlük hizmeti

0

28 dilde sözlük içinde Türkçe sözlük yok!

Google çeviri hizmetlerine “Online Sözlük” ile yenisini ekledi. çeviri hizmeti bir süredir faaliyetteydi ancak bu hizmete sözlük oluşumuyla bir anlamda destek de sağlanmış oldu.

Google şu an google.com/dictionary adresinde tam 28 dilde karşılıklı sözlük hizmeti sunuyor. Türkçe”nin aralarında bulunmadığı bu hizmette, aranan kelimenin bulunmasında isabet oranı da hayli yüksek. Ancak Google”ın Türkçe”ye bu diller arasında yer vermemesi de ilginç olarak değerlendiriliyor.

Sadece Türkiye düşünülse bile 80 milyona yakın insanın konuştuğu bir dil yerine örneğin Hırvat, çek, Yunan dillerinden İngilizce”ye ve İngilizce”den bu dillere sözlük hizmeti Türk kullanıcılardan epey eleştiri almış durumda.

Translation butonu altında bunulan bu hizmetle, açılan pencereye yapıştırılan bir metin ya da verilen bir linkte yazanların tercümesi Türkçe de dahil diğer dillere yapılabiliyor. Ancak “cümle içindeki kelimelerin anlamını ard arda sıralama” mantığıyla yapılan çeviri, Türk kullanıcıları pek de tatmin etmiş gibi görünmüyor. Ancak gerek sözlük gerekse çeviri hizmeti açısından, uzmanların söylediği de açık: “Bu çeviriyi bir insan yapmıyor!” Hizmete bu açıdan bakılacak olursa; her kelimenin birkaç anlamı, argo kullanımı, teknik kullanımı olabiliyor ve metin çevirisinde %100 başarı yakalamak oldukça güç görünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here