Ana sayfa Donanım Google”dan sesli kitap sektörünün lideri Audible”a rest

Google”dan sesli kitap sektörünün lideri Audible”a rest

0

Eğer siz de bir sesli kitap okuyucusu iseniz, bu cihazı Audible”dan almış olma ihtimaliniz var demektir. Şimdi de Google, kendi mağazası üzerinden sesli kitap satışına başlayacak gibi görünüyor. 9to5Google adlı web sitesinin haberine göre Google sesli kitap reklamı yapmaya başladı. Yapılan reklamlarda kişilerin ilk alacakları cihaz için yüzde elli indirim uygulanacağı vurgulanıyor.

Site henüz satışların ne zaman başlayacağı konusunda bilgi olmadığını söylüyor. Fakat Google”ın bir sesli kitap mağazası oluşturmak için alt yapı çalışmaları yürüttüğü anlaşılıyor. Android Police adlı web sitesi geçtiğimiz Kasım ayında elde ettiği bir Googe Play uygulaması APK”sında, sesli kitaplara yönelik bazı atıflar bulunduğunu tespit etmiş, Android Soul adlı diğer bir site ise Google Play Kitaplar uygulamasının en son güncellemesinin bir APK”sını incelemiş, sesli kitaplar da dahil olmak üzere birkaç yeni özellik keşfetmişti. Bu kodlar mağazada sesli kitaplara işaret ediyor, kullanıcıların uygulama ile bölüm başlıklarını kullanarak kitap bölümleri arasında gezinmelerini sağlıyor. Audible”ın uygulaması da benzer şekilde gezinmeye imkan sağlıyor fakat sadece bölüm numaraları dahilinde. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcıların okudukları yerleri farklı cihazlardan da takip etmelerine olanak sağlıyor. İncelenen APK”da aynı zamanda Google Cast işlevselliğine de vurgu yapılıyor.

Eğer bu öngörüler gerçekleşirse Google”ın sesli kitap piyasasına girişi oldukça önemli olacaktır zira Amazon”un piyasadaki hakimiyetine karşı koyma anlamı ifade edecektir. Audiobooks.com ya da Libro.fm gibi diğer bazı perakende satıcılar da bu piyasada bulunuyor olmakla birlikte Audible lider satıcı olma konumunda bulunuyor. Hatta firma bu alanda önemli bir popülarite dalgasını yakalamış durumda. Son yıllarda patlama yaşayan sesli kitap satışlarının yanında sadece bu iş için ayrılacak olan bir vitrin, Google”ın bu satışların bir kısmını kendi dijital ekosistemi içerisinde yakalaması için kapı açacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here