Ana sayfa Haber Google”dan Microsoft HoloLens benzeri AR gözlük

Google”dan Microsoft HoloLens benzeri AR gözlük

0

Google”ın yeni Qualcomm çipleriyle çalışacak özgün bir arttırılmış gerçeklik seti üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Tayvan”da bulunan bilgisayar üreticisi Quanta”nın yapacağı cihazın henüz ilk aşamalarda olduğu kaydedildi.

AR gözlüğünün 2016 yılında çıkan, tasarım, eğitim ve endüstriyel kullanımı amaçlayan Microsoft HoloLens”e benzer olması bekleniyor. Geliştirme aşamasında olan Google AR gözlüğünün başka bir cihazla bağlantı kurmadan bağımsız olarak çalışacağı ve Qualcomm çip kullanacağı belirtildi. Aynı zamanda kamera we mikrofon da bulunduracak olan cihaz bu aşamada “Google A65” adını taşıyor. Henüz prototip aşamasında olan Google A65″in çıkış tarihi ise henüz belli değil.

Yeni gözlük sadece HoloLens gibi çalışmakla kalmayıp, aynı zamanda HoloLens ile aynı çipleri kullanacak. HoloLens”in bu yıl yeni ARM destekli tasarım ve genişletilmiş bakış açısı kazandırılarak, güncelleneceği söyleniyor. Hem HoloLens”te hem de Google gözlükte kullanılacak olan Qualcomm çiplerinin, ARM mimarisine dayalı “4 çekirdekli Qualcomm QSC603” olacağı söyleniyor.

Google ilk olarak 2013 yılında üretmeye başladığı “Google Glass” adlı arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin üretimini yapıyor halen. Geçtiğimiz yıl bu ürünün yeni bir kurumsal versiyonu da çıkarılmıştı. Google Glass kafa üzerine takılan bir çeşit ekran we kameradan oluşan bir cihaz olmakla birlikte HoloLens tipi gözlükler ise gerçek dünyanın bir parçası imiş gibi beliren nesnelerin görüntülendiği, karma gerçeklik olarak adlandırılan bir çalışma sistemini destekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here