Ana sayfa Haber Google”dan kodlama bilgisi gerektirmeyen yapay zeka oluşturma sistemi

Google”dan kodlama bilgisi gerektirmeyen yapay zeka oluşturma sistemi

0

Görüntü ve ses tanıma gibi yapay zeka hizmetleri sunmak, bulut işletim sistemi sunucusu olarak Google”ın müşterilerine sunduğu önemli bir hizmet. Cloud AutoML ile kolay yapay zeka yaklaşımını bir adım daha öteye taşıyan firma, kullanıcıların tek bir satır kod bilgisi olmadan, kendi makine öğrenimi algoritmalarını sıfırdan tasarlamalarına imkan tanıyor.

Google”ın AutoML çalışması ile ilgili bilgi sahibi olanlarınız vardır. Geçtiğimiz yıl firmanın I/O konferansında duyurduğu bu çalışma, yapay zeka alanında önemli bir araştırma parçası olan makine öğrenimi yazılımı tasarlaması yapabilen yazılımlar oluşturma konusuna odaklanıyor. Sistemin temel mantığı oldukça basit: birbiriyle rekabet edecek farklı algoritmalar yaptıktan sonra kazananları seçiyor ve bu sefer de onlar arasında bir müsabaka düzenliyorsunuz. Cloud AutoML bu denli sofistike araçlarla çalışmıyor fakat, yapay zekanın kodlama zorluklarından sıyrılarak basitleştirilmesine yönelik bir amaç taşıyor.

Cloud AutoML kullanıcılarına kendi makine öğrenimi modellerini eğitmeleri için basit bir grafik arayüzü sunarak gerçekleştiriyor bu hedefi. Servis bugüne kadar görüntü tanıma özelliğiyle sınırlıydı. Kullanıcılar bir dizi resmi sürükleyip bırakıyor, sistemin benzer öğe ya da elemanları içerenleri ayıklamasını seyrediyorlar. örneğin Urban Outfitters adlı firma Cloud AutoML”in kataloğundaki giyim eşyalarını tanımada nasıl kullanılabileceğini test ederek, kullanıcıların belirli özellikler dahilinde filtreleme yapabilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Google”ın bulut yapay zeka yönetici bilim adamlarından Fei-Fei Li yazdığı bir yazıda: “Günümüzde bu yeteneklere erişim imkanı olan firma sayısı oldukça az. ML ve yapay zeka gelişimlerini tam anlamıyla kavramak için bütçeye ihtiyaç var. Gelişmiş makine öğrenii modelleri yapabilen oldukça insan sayısı da oldukça sınırlı… Google API”ler üzerinden belirli işleri yerine getirebilen önceden eğitiliş makine öğrenimi modelleri sunuyor olmakla birlikte, yapay zekanın herkesin hizmetine sunulması için kat etmemiz gereken daha çok yol var” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here