Ana sayfa İnternet Google”dan Caffein…

Google”dan Caffein…

0

Web siteleri artık derinlemesine analiz edilecek
 

Google”ın uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı Caffeine arama indeksinin etkisini bundan böyle daha fazla göreceğiz. Google bu teknoloji sayesinde kullanıcılara daha ilgili ve taze sonuçlar sunmayı amaçlıyor.

Bu hafta içinde kullanıma sunulan Caffeine, Google”ın daha önce kullandığı aşamalı indeksleme yöntemi yerine paralal işleme modelini temel alıyor. Yani, her saniye yüzbinlerce sayfa Google”ın indeksine anında ekleniyor. Eskiden indeksin “ana katmanının” değişmesi birkaç haftayı alıyordu.

Google bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Caffeine ile birlikte web”i küçük parçalar halinde analiz edip arama indeksimizi sürekli güncelliyoruz. Yeni sayfalar buldukça ya da mevcut sayfalarda yeni bilgiler buldukça bunları indeksimize ekliyoruz. Bu da daha taze bilgiyi bulacağınız anlamına geliyor.” denildi ve ilginç istatistiklere yer verildi…

Google’ın yaptığı uyarıdaki şaşırtıcı istatistikler bir sonraki sayfada
 

 

 

Google”ın yaptığı duyurularda birkaç şaşırtıcı istatistik bulunmazsa olmaz, Caffeine ile de ilgili bazı istatistikler veriliyor. Eğer Caffeine”li yeni indeks bir kağıt yığını olarak düşünülürse, bu kağıt yığınının boyu her saniye 4.82 km artacaktı. öte yandan, Caffeine tek bir veritabanında 100 milyon gigabaytlık yer işgal ediyor, her gün yüzbinlerce gigabaytlık yeni bilgiyi indekse ekliyor.

Google”ın Caffeine geçmesinin nedeni olarak ses, video ve fotoğraf içeriğinin giderek artması ve Twitter, bloglar gibi sosyal medya araçlarının her saniye yeni bilgi üretmesi gösteriliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here