Ana sayfa Haber Google’dan büyük hamle! Apple’ın çip mimarını kaptı

Google’dan büyük hamle! Apple’ın çip mimarını kaptı

0

Manu Gulati, Google”da SoC (System on a Chip) yani Yonga Sistemi mimarisinin başına geçtiğini Linkedin profilinden duyurdu. Google”ın bu transferle birlikte ilk üretimini gerçekleştirmesi bekleniyor. Google ve bünyesindeki kardeş şirketler diğer şirketlerden ürün satın alıyordu; Nest’in akıllı termostatlarında Texas Instruments işlemcileri, Pixel telefonlar da Qualcomm işlemcileri kullanıyordu. Ancak, Gulati”nin Google”a geçmesiyle artık kendi işlemcilerini üretecekler.

Şirketin SoC ile ilgili verdiği iş ilanları göz önünde bulundurulduğunda, öncelikle Pixel için işlemci üretmeye başlayacağı düşünülebilir. Google verdiği iş ilanlarından bazılarında “Telefon ve tablet SoC’lerinin yeni nesil mimarlarını tanımlamaya yardımcı olmak” ibaresi bulunuyor.

YAPAY ZEKA VE SANAL GERçEKLİK GOOGLE”I İŞLEMCİ üRETMEYE ZORLADI

Google, daha önce bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma içinde bulunmamış ve şirketin odaklandığı alanlar farklı olmuştu. Ancak; telefonların yapay zeka ve sanal gerçeklik konularında işlemciye bağlı olmaları durumu değiştirdi.

Apple WWDC 2017 etkinliğinde duyurduğu Core ML, yapay zeka ve sanal gerçeklik alanlarında büyük bir adım. Yeni yazılım geliştirme paketi (API), iPhone’un Google Pixel’den altı kat daha hızlı görüntü tanımasını sağlıyor.

Bakalım bu transfer Google ile Apple arasındaki rekabeti nasıl etkileyecek? 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here