Ana sayfa İnternet Google’da haberi parayla okuyacağız!

Google’da haberi parayla okuyacağız!

0

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google”da “paralı” dönem başlamak üzere. Google”ın

Google”ın Google News ve Google aramalarındaki yeni uygulamaları ile ilgili açıklamalar, akılları karıştırdı. Alınan bilgiye göre son durum şu:

Google dün “İlk tıklama ücretsiz” programını duyurdu. Buna göre, Google, internette arama yapanlara ilk 5 haberi ücretsiz gösterecek, daha fazla haber okumak isteyenleri abonelik için başka bir siteye yönlendirecek. Kullanıcılar haberleri Google News”ten değil Google üzerinden bulsa da aynı limitle karşılaşacak.

Konuyu takip edenler, bu geri adımın nedeni olarak basın devi Rupert Murdoch”un tehditlerini gösteriyor. Bilindiği gibi Murdoch, bir süre önce haber kaynaklarını Google endeksinden çıkartma tehdidinde bulunmuştu. çünkü Murdoch başta olmak üzere basın tekelleri, Google News üzerinden ücretsiz okunabilen haberler yüzünden profesyonel medyanın gelirlerinde ciddi bir gerileme olduğunu söylüyorlardı. öte yandan Google”ın yenilmezliğine güvenen kullanıcıların bir kısmı, şirketin buna mutlaka bir çözüm bulacağına, bulamazsa Google dışındaki arama motorlarının devreye gireceğine, Murdoch”un da tümüyle birden uğraşamayacağına inanıyor. Diğer bir grup ise bu engellemenin Google”ın kendi haber ağını kurması için bulunmaz bir fırsat olduğu konusunda birleşiyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here