Ana sayfa Haber Google, çocukları hedef alan garip ve korkunç videolara karşı harekete geçiyor

Google, çocukları hedef alan garip ve korkunç videolara karşı harekete geçiyor

0

2,5 milyondan fazla izlenmiş bir GTA IV videosu

Google’ın son zamanlarda doğru haberleri ve videoları kullanıcılara göstermekte sorun yaşadığı bir gerçek. Saldırılar sırasında ortaya çıkan ve milyonlarca izlenen nefret videolarının yanında bir de geçtiğimiz günlerde meydana gelen reklam yapısı değişimi, içerik üreticilerini neredeyse aç bırakmış durumda. Tüm bunları kenara bırakıp ailevi konulara gelirsek de YouTube’un oldukça başı ağrıyor zira içeriğindeki korkunç hatta iğrenç denilebilecek çocuklara hitap eden videolar her yeri sarmış durumda ve milyonlarca izleniyor. 

çocuklara hitap eden sıkıntılı videolar genellikle tanıdık karakterler gibi giyinmiş kişilerin (Spider-Man, Elsa) yer almasından ya da animasyonlardan meydana geliyor. Bir diğer büyük kategori de oyuncak paketlerini açan çocukların çektiği videoların yer aldığı kanallar. Bu kanalların arasında en korkunç olanı diyebileceğimiz kategori şüphesiz o bildiğiniz standart fon müziğiyle birlikte animasyonlar gösteren videolar. Bu animasyonlar da aynı şekilde tanıdık karakterlerin iki ya da üç boyutlu animasyonlarını içeriyor, hatta bazıları çok ileri derecede modlanmış GTA IV videolarından başka bir şey değil. 

En az bir yıldır ortalıkta dönüp duran bu problem, New York Times’ın bir raporu ve Medium’un bir blog gönderisi sonrasında iyice gündeme yerleşti ve Google’dan bu durumla ilgili bir açıklama yapılmak zorunda kalındı. Açıklamasında “aile dostu karakterlerin kullanıldığı uygunsuz videolar” diye anılan bahsettiğimiz içerikler, YouTube tarafından yayından kaldırılacak. Bu açıklamanın ardından yeni kurallarını yayınlayan YouTube, bir video izleyicilerden biri tarafından işaretlendikten sonra bu videoya yaş sınırı koyulacak ve bunun ardından bir YouTube çalışanı videoyu izleyerek kuralları ihlal edip etmediğini analiz edecek. Eğer öyleyse, video YouTube’un çocuklar için olan versiyonundan kaldırılacak ve yaş sınırlaması getirilecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here