Ana sayfa Haber Google Chromecast”te çalışan oyun yayını servisi çıkarabilir

Google Chromecast”te çalışan oyun yayını servisi çıkarabilir

0

The Information’ın bugün yayınladığı bir habere göre Google, uyumlu bir Chromecast cihazı ya da henüz çıkarılmamış ev tipi bir konsoldan yazılım yayını yapmayı sağlayacak bir oyun yayını hizmeti geliştirmeye çalışıyor. Yeni hizmet ‘Yeti’ olarak adlandırılıyor. Söz konusu servisini Sony PlayStation Now ve Nvidia GeForce Now gibi yayın servisleriyle aynı özelliklerde olması bekleniyor. Yani kullanıcılar yazılımları sabit diske indirmeden, Google sunucusundan doğrudan oyun oynayabilecekler. Dolayısıyla planlanan bu servis Microsoft’un mevcut Xbox Game Pass gibi aylık belirli bir ücret karşılığında kullanıcıların kısıtlamasız oyun indirebilecekleri servislerle karıştırılmamalı. 

Google’ın yalnızca Android oyunları mı kullanıcı televizyonuna aktaracağı konusu henüz bilinmiyor. Zira Android oyunları büyük bir ekranda oynamak, halihazırda kullanılan yapım ve yansıtma teknoloisiyle oldukça kolay. Google’ın Chromecast’i bazı mobil kalitede oyunları doğrudan cihazda oynatabiliyor. Aynı durum Amazon’un Fire TV’si ve Apple TV için de geçerli. Her iki platform da, Google’a oranla çok daha TV odaklı oyun arşivine sahipler. Bu nedenle Android odaklı bir hizmet yerine Yeti’nin daha düşük ücretli, televizyonda daha kolay şekilde oynanabilecek oyun peşinde olan bir kitleye hitap etmesi de muhtemel. Fakat bunun için,  oyun yapımcılarının hazırlanacak yeni platform için oyunlar çıkarmaları gerekiyor. 

Google uzun yıllardır oyunculuk işinde yer alıyor. Buna rağmen Microsoft, Sony ya da Nintendo’ya karşı ciddi bir atak yapma imkanı kazanamadı bugüne değin. Firma hem oldukça popüler, hem düşük ücretli hem de oyun oynanabilir platformlara sahip olan Android ve Chromecast’i elinde bulunduruyor. Aynı zamanda YouTube’ da firma için büyük avantaj. YouTube üzerinde öncden kaydedilmiş oyun videoları yayınlanırken, aynı zamanda Twitch benzeri bir canlı yayın kitlesi de giderek büyüyor. 

Google geçtiğimiz ay hem PlayStation hem de Xbox’ta yüksek seviyelerde çalışan, oyunculuk sektörünün gediklilerinden Phil Harrison’ı işe alarak oyun yayınına önem verdiğini göstermişti.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here