Ana sayfa Haber Google Chrome”un kötü reklamlarla savaşı başladı

Google Chrome”un kötü reklamlarla savaşı başladı

0

Teknoloji devi Google, Chrome web tarayıcısına getirdiği yeni özellikle, web sitelerinde rahatsız edici reklamları otomatik olarak engelleyecek. Yani bundan sonra açılır pencere şeklinde beliren, otomatik çalışan sesli video olarak çalan, ya da sayfayı aşağı doğru kaydırırken bile ekranda yapışıp kalan büyük reklamlar gibi istenmeyen reklamlara engel olunabilecek. 

Geçtiğimiz yıl reklam filtreleme özelliğini duyuran firma, kullanıcıların internette beliren reklamların tümünü ya da büyük bölümünü engellemeye sevk eden rahatsızlık veren reklamları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Eğer diğer firmaların sağladıkları reklam engelleyici programlar daha geniş biçimde kullanılacak olursa, Google’ın yıllık 110 milyar dolara ulaşan reklam gelirlerinde de daralma yaşanmasına neden olabilir. Bir araştırma firması olan eMarketer’a göre Google, dünya çapındaki dijital reklam pazarının üçte birini elinde tutuyor. 

özellik nasıl çalışıyor 

Google, Facebook gibi firmaların da dahil olduğu makul reklam tespiti standartlarına uygun bir sitenin web sayfalarını numune olarak kullanarak, herhangi bir sitenin bu standartlara uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol ediyor. Bu kontrol sonrasında web sitelerine izin, red ya da uyarı mesajları veriliyor. Böylece yayıncılar, sitelerinde yayınlanan reklamların nasıl karşılandığıyla ilgili olarak bilgilendirilmiş oluyorlar. Sitelerinde rahatsız edici reklam bulunan sayfa sayısı toplamın yüzde 8’ine denk gelen yayıncılar, red iletisi alıyorlar. Bu durumda bu sitelere 30 günlük düzenleme süresi verilerek, daha sonra yeniden gözden geçirme için başvuruda bulunabiliyorlar. Aksi takdirde Chrome sitedeki tüm reklamları engelliyor (Google’ın verdiği bilgiye göre 12 Şubat tarihi itibariyle daha önce red cevabı alan sitelerin yüzde 42’si şu anda olumlu cevap almışlar).

özelliği nasıl kullanabilirsiniz

Google’ın reklam filtresi Windows, Mac, Linux, Chrome işletim sistemlerinin yanında, Android cihazlarda da çalışıyor. iPhone kullanıcıları ise bu imkandan faydalanamıyorlar. 

2018 yılı başlarında çıkan Chrome 64 versiyonunu kullanmanız yeterli olacak bu filtreyi edinmek için. Eğer tarayıcınız güncel ise, Chrome otomatik olarak bu tip reklamları engellemeye başlamış olmalı. Hangi versiyona sahip olduğunuzu görmek için Chrome menüsünde ‘Google Chrome Hakkında’ başlığına gelmeniz yeterli. Ya da adres satırına chrome://settings/help yazabilirsiniz. Eğer daha eski bir versiyona sahipseniz, güncelleme seçeneğiyle karşılaşacaksınız. 

Android cihazlarda ise Google Play store’a giderek menü, uygulamalarım ve oyunlarım, güncellemeler bölümünden gerekli güncellemeyi yapabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here