Ana sayfa İnternet Google Chrome OS hakkında bilmeniz gereken 8 yenilik

Google Chrome OS hakkında bilmeniz gereken 8 yenilik

0

Yeni işletim sistemi, bir işletim sisteminden çok daha fazlası

Google”ın geliştirdiği web tarayıcısı Chrome”dan sonra, Google Chrome OS söylentileri interneti kasıp kavurmaya başlamıştı. Google”ın Chrome”a dayalı bir işletim sistemi geliştirdiği, ilk olarak 7 Temmuz 2009″da resmi olarak duyuruldu. Ancak işletim sisteminin bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda yer almasının 2010 yılının sonlarına doğru olacağı söyleniyor. Bunun anlamı, 2010″da da Google Chrome OS heyecanı devam edecek. Yeni işletim sisteminin dikkat çeken ilk özellikleri, internet uygulamalarına yönelik olması, Linux bazlı olması ve sadece belli donanımlarla çalışması. Arayüzün Google Chrome gibi minimalist bir tasarıma sahip olacağı ve bilgisayarlarını yoğun olarak internet için kullanan teknoloji severlere yönelik olacağı da söylenenler arasında. Google Chrome OS”un çıkış tarihi 2010 için beklenene dursun, biz de yeni işletim sistemi hakkında kesinleşen özellikleri ve getireceği yenilikleri sizler için toparlayarak sunmak istedik. Ayrıntılar dosyamızda… 

 

 

İnternet için farklı tasarım
Google Chrome OS”un kullanıcı arayüzünde önemli farklılıklar planlanıyor. Ekran alanının daha “ekonomik” kullanımı ve uygulamalar ve standart internet sayfalarının iki yerine bir sekme dizisinde yer alması tasarımın oldukça farklı olacağını vurguluyor. Pencereler ise daha kolay kullanılacak şekilde tasarlanacak ve tam boyut modu önem kazanacak. İkincil görevler için ise “paneller” tasarlanacağı söylentiler arasında. Bu paneller, yüzen pencereler şeklinde olacak ve sohbet ve müzik çalar uygulamaları için bu pencereleri ekranın alt kısmına indirerek “dock” görünümünde kullanmak mümkün olacak. İki pencerenin yan yana durarak içeriklerin birlikte görüntülenmesi de arayüz için planlananlar arasında yer alıyor. Ayrıca Mac bilgisayarlarda olduğu gibi, arama bölmesi ve bazı sekmeler, uygulamalara kolay ulaşım için kullanılabilecek.

Google – Microsoft rekabeti mi?
Google, Chrome tarayıcısını 2008″in Eylül ayında duyurduğunda, bu gelişme artık yeni uygulamalarıyla dijital devrimin iki devi olarak görülen Google ve Microsoft arasındaki rekabetin yeni perdesi olarak görülmüştü. Ancak 2009, PC işletim sistemleri ve yazılımlar açısından büyük ölçüde Microsoft”un yılı oldu. “Cloud computing” alanına attığı adımla Google”ın yeni işletim sistemi ise bu duruma yeni bir boyut kazandırabilir.

 

 

Android ve Google Chrome OS
Google tarafındaki başarı ise, geçtiğimiz dönemde Android”in yarattığı ilginin büyük olması oldu şüphesiz. Her ikisi de açık kaynaklı ve istemci bazlı işletim sistemleri olan Android ve Google Chrome OS”un, Google”ın yukarıda bahsettiğimiz gibi bir dijital teknoloji devi olarak görülmeye başlanan imajını güçlendiren atılımlar. Ancak Microsoft tarafından gelen bir eleştiri, kamuoyunda yer alan, iki işletim sistemini birden piyasaya sürmeyi düşünen Google”ın hangisi üzerinden ilerleyeceği sorusunu da yansıtıyordu. Microsoft CEO”su Steve Ballmer, Google”ın “karar veremediğini” söylerken Google tarafından yapılan açıklama bu iki işletim sisteminin mobil ve kişisel bilgisayar kullanımı olmak üzere iki farklı pazarı hedeflediği şeklindeydi. Google kurucu ortaklarından Sergey Brin ise iki sistemin zamanla iç içe geçebileceği kanısında. 

Son gelişmeler

Google, 19 Kasım Perşembe günü, işletim sistemi Google Chrome OS”in açık kaynak kodunu paylaştı. Google Chrome OS üzerinden çalışan ilk cihazlar 2010″un dördüncü çeyreğinde erişilebilir olacak. Google yetkilileri, teknoloji alanındaki ortaklarını, açık kaynak topluluklarını ve üçüncü parti geliştiricileri, işletim sisteminin gelişimine katkıda bulunmalarına davet etmek amacıyla kodu şimdiden paylaştıklarını belirtti. Açıklamada, Google Chrome OS”un, küçük boyutta ve hızlı olması sayesinde, kullanıcıların, bilgisayarlarını açıp internete girmeleri sürecini birkaç saniyeye düşürmek amacıyla tasarlandığı vurgulandı. İşletim sisteminin, Google”ın internet tarayıcısı olan Google Chrome temel alınarak yaratıldığı belirtildi. 2008 yılında kullanıma sunulan Google Chrome, internetteki yeni ve güçlü uygulamalara karşılık vermek amacıyla tasarlanmıştı. Google Chrome OS, bu felsefenin bir uzantısı olarak, hızlı, stabil ve güvenli bir internet deneyimine odaklanıyor. “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, insanlar gün geçtikçe daha çok zamanlarını internette geçirir hale gelip onu hayatlarının önemli bir parçası haline getirdiler. Biz de, bugünkü internet kullanışımıza uygun ve tamamen farklı bir deneyim yaratmak istedik.” diyor Google ürün Yönetimi Müdür Yardımcısı Sundar Pichai. “Google Chrome OS ile bilgisayar kullanımını şimdiye kadar olmadığı kadar hızlı, kolay ve güvenli hale getirdik. Daha yapılacak çok şey olmasına rağmen, şimdiye kadarki gelişmeler ve bu teknolojinin açık kaynak meraklıları tarafından geliştirilmeye devam edilecek olması heyecan verici.” Google, açık kaynak kodunun ulaşılabilirliğini Mountainview”daki merkezinde düzenlenen bir etkinlik esnasında duyurdu. Daha fazla bilgi için googleblog.blogspot.com adresindeki blog gönderisini okuyabilir veya www.chromium.org adresini ziyaret edebilirsiniz.
8 temel adımda Google Chrome OS

 

 

1. Hem işletim sistemi, hem de bir donanım platformu
Google Chrome OS”un donanım gereklilikleri, 2010 içinde bilgisayarlarda göreceğimiz değişikliklerin de ipucunu veriyor. Yeni işletim sisteminin sadece SSD yani solid state drive”larda çalışacağı söylentiler arasında. Bu noktada Google”ın tahmini de yeni işletim sisteminin piyasaya çıkacağı 2010″un son çeyreğinde SSD”lerin oldukça popülerlik kazanacağı şeklinde olmalı.
 

Sistem, belli bazı Wi-Fi yongalarını destekleyecek. Belli ekran boyutları ve tam boyutlu klavyeler de Chrome OS”un vazgeçilmezlerinden. Touch pad”ler ise yeni işletim sisteminden nasibini alacak ve daha büyük boyutlara erişecekler gibi görünüyor. Google henüz kesin donanım özellikleri belirtmese de, Chrome OS”un x86 ve ARM bazlı cihazlarda çalışacağını ve 802.11n Wi-Fi uyumlu olacağını belirtiyor.

2. Açık kaynak prensibi

Google Chrome OS, Linux, Webkit, Ubuntu, ve Moblin”den kodlar kullanıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Chrome OS”un kaynak kodu açıklandı. Peki açık kaynaklı bir işletim sisteminin faydası ne? Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlaması. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenli olarak görülüyor. Yani kaynak kodunun açıklanmasından itibaren, dünya çapında birçok geliştirici, Chrome OS”a katkıda bulunuyor.

3. Google Chrome”un işletim sistemi
Eğer Google chrome kullanıcısıysanız, Chrome OS”a alışmanız büyük ihtimalle dakikalar sürecek, çünkü işletim sistemi, arayüz ve kullanım açısından Chrome”u temel alıyor. Yani Google Chrome tarayıcının arayüzü, aynı zamanda internet arayüzünüz, dosya yöneticiniz ve web uygulaması başlangıç sayfanız olacak. Birden çok Chrome sayfası açabileceğiniz gibi, bu sayfaların sekmeleri arasında da gezebileceksiniz.

 

 


4. Verileriniz “Bulut Hesaplama” ile yedekleniyor

Google Chrome OS”un önemli temellerinden biri de “Bulut Hesaplama” olarak dilimize çevrilen Cloud Computing olacak. Verilerinizi artık hep yanınızda taşımak zorunda değilsiniz, başka bir deyişle verilerinize her yerden ulaşmanız mümkün olacak. Dizüstü bilgisayarınızda sakladığınız fotoğraf, video vs. gibi verileriniz, veri saklama servisleri olarak da tanımlanan “cloud”larla senkronize edilecek. Notebook”unuzdaki kopya, sadece internet kulanamadığınız yerlerde kullanacağınız, geçici hafızada yer alan bir örnek olacak. Chrome OS kullandığınız cihazla internete bağlanıp oturum açtığınızda tüm verilerinizi görebileceksiniz. Burada oturum açtığınız platform, ki bunun yüksek ihtimalle Google hesabınız olacağı düşünülüyor, olur da çökerse, verileriniz olmadan ne yapacağınız hala cevapsız bir soru.

5. Chrome OS”un yeni güvenlik sistemi
Google Chrome OS ile güvenlik anlamında da yeniliklerle karşılaşacağız. Zaman alan yüklemeler yerine plug in tabir edilen uygulamalar kullanacağımız tahmin ediliyor. Güvenliğimiz de Chrome tarayıcıya emanet olacak başka bir deyişle. Açılışta işletim sistemi otomatik olarak bir tarama gerçekleştirecek. Ayrıca yine açılışta gerekli güncellemeleri otomatik olarak yapacak.

6. Chrome OS netbook”lar için ideal
Google Chrome OS”u masaüstü bilgisayarınız için geliştirmiyor. Hatta klavyeler, fareler ve USB hard disklerin kullanımı destelense de, iPhone”larınızı bu sistemle senkronize edebilmeniz pek mümkün görünmüyor. ?imdiye kadar gördüğümüz özellikler, Google Chrome OS”un özellikle netbooklar ve “ikinci dizüstü”ler için geliştirildiği yönünde.

7. Chrome dışında uygulama yok!

Chrome OS, diğer işletim sistemlerinde gördüğümüz gibi kendi uygulamalarıyla gelen bir işletim sistemi olmayacak. Burada sadece Chrome var ve Chrome ile kullandığınız tüm Windows uygulamalarının da Chrome OS”ta çalışacağı belirtiliyor. Ancak Chrome OS”un tüm uygulamaları internet uygulamaları olacak.

8. “Hız”ı tanımlıyor
Yeni işletim sisteminin çok daha hızlı olmasıyla tam olarak ne kastediliyor? Tüm “eskisinden daha hızlı” iddiasıyla piyasaya sürülen işletim sistemlerinin aksine, Chrome OS anında açılıyor, yaklaşık yedi saniye içinde hazır hale geliyor ve üç saniye içinde de kullanılabiliyor olacak. Bu anlamda Chrome OS kullanan bilgisayarınızı açmak, aslında bir televizyonu açmak gibi olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here