Ana sayfa Mobil Google Assistant”ın uygulamalarla uyumu, Oreo ile daha da güçleniyor

Google Assistant”ın uygulamalarla uyumu, Oreo ile daha da güçleniyor

0

Google Assistant”ın uygulama entegrasyonu, uygulama geliştiricilerinin Assistant”ı bir dizi yöntemle daha iyi hale getirmelerini sağlamak için Google”ın yazılımı hazır hale getiriyor olması nedeniyle artık daha da gelişecek. Kullanıcı uygulama içindeyken Google Assistant ile etkileşimde bulunmak da mümkün hale geleceği için üçüncü taraf uygulamaları da artık Google Assistant ile birlikte çalışabilecekler. Bunun da ötesinde Google, yeni entegrasyonu, Amazon Alexa ya da Microsoft Cortana uygulamaları gibi diğer dijital asistanlarla da çalışacak şekilde ayarlıyor gibi görünüyor.

Söz konusu fonksiyon şu an itibariyle kullanıcıların erişimi dahilinde değil ama yakında gelecek. Android Developers”ın web sitesinde “startVoiceActivity” olarak listelenen kodda bulunan yeni bir satır, Android 8.0 Oreo”yu destekleyen uygulamaların sesle çalıştırılma özelliğine atıfta bulunuyor. Yani sadece telefon kullanıcısının Oreo sistemine sahip olması yeterli değil. Aynı zamanda uygulamanın kendisi de Oreo”yu desteklemeli. Ki, geliştiriciler de bu fonksiyonu işler hale getirebilsinler. Bu da Google”ın söz konusu entegrasyonu geliştiricilerin eklemeye başlamaları için yeni sistemi ne zaman uygulamaya koyacağına bağlı. Desteklenen uygulama sayısı az miktarda olabilir.

Şu an itibariyle kesin olmayan şey, geliştiricilerin Google Assistant”ı ne tip aktiviteler için kullanabilecekleri. Bunun geliştiricilerin takdirine bırakılacağını düşünüyoruz. Her ne kadar Google ön tanımlı olasılıklar dizisi belirleyecek olsa da, kendi uygulamalarını daha sezgisel kılmak ve aynı zamanda Google Assistant”a kullanıcı için daha fazla değer katabilmek için geliştiricilere geniş aralıkta imkan verilmesi daha doğru olacaktır. Google”ın yeni aktiviteyi diğer dijital asistanlara kadar açıyor olması, aynı zamanda firmanın geliştiricilerden bu fonksiyonelliği kullanılır hale getirmek istediğini de gösteriyor. Tabii aynı zamanda Google Assistant” da daha güçlü hale gelecektir. Google Assistant”ı günlük bazda kullananların, favori uygulamalarına gelecek yeni entegrasyon için takipte kalmaları yerinde olacaktır zira söz konusu fonksiyonellik, umulandan daha önce gelebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here