Ana sayfa Donanım Google Asistan Türkçe dahil 30″un üzerinde dil desteği verecek

Google Asistan Türkçe dahil 30″un üzerinde dil desteği verecek

0

Google Asistan yakında tek bir komutla bir çok iş yapabilecek, 30’dan fazla dil konuşabilecek ve birden fazla dilde komut alabilecek. Konuyla ilgili haber, Barcelona’da yapılacak olan Dünya Mobil Kongresi (MWC) öncesine sayılı günler kala geldi. 

Google’ın ürün birimi başkan yardımcısı Nick Fox bugün yazdığı bir yazıda “Asistan halen 8 dilde kullanılabiliyor. Bu sayı yıl sonu itibariyle 30’dan fazla olacak. Böylece dünya çapında Asistan’a uyumlu telefonların yüzde 95’ine erişilmiş olacak” dedi.

Asistan’a en son eklenen dillerden biri Hinduca oldu. Rusça dil desteği de yakında sunulacak görünüyor. 

Google Asistan’la birden fazla dilde konuşma imkanı sunan çoklu dil desteği de İngilizce, Fransızca ve Almanca ile başlamak üzere bu yılın sonu için planlandı. 
çoklu dil desteğinin eklenmesi, örneğin evde birden fazla dilde konuşan ya da sözlü komutları birden fazla dilde vermekten hoşlananlar için kullanışlı olacaktır. Kullanıcılara birden fazla dilde konuşma imkanını vermek, dünyanın farklı bölgelerinde farklı dillerde konuşan insanlara sesli işlem servislerinin nasıl en iyi şekilde sağlanabileceğini anlama imkanı da sunacaktır Google’a. 

Aynı zamanda önümüzdeki haftalarda gelecek olan ve tek bir komutla birden fazla işi yapmayı mümkün kılan ‘Rutinler’ özelliği de hayata geçecek. Geçtiğimiz sonbaharda duyurulan Rutinler özelliği, ışıkları açmak, hatırlatıcıyı okumak ve müzik çalmak gibi şeyleri yapmayı sağlayacak. 

Google Asistan Rutinler özelliğinin çıkışndan önce Asistan’da kullanılabilen tek özellik, ajanda raporlama, trafik raporu alma ve yeni haberleri görme imkanı sunan ‘My Day’di. 

Amazon ‘Rutinler’ özelliğini ilk olarak geçtiğimiz sonbahar döneminde getirmişti Alexa’ya.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here