Ana sayfa Haber Google Artık Çok Daha Güvenli

Google Artık Çok Daha Güvenli

0

Belki de, Dünya üzerinde en çok konuşulan teknoloji konularından bir tanesinin de gizlilik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Facebook gibi bir devasa platformun gizli bilgileri kaçırma suçlamasıyla karşı karşıya kalması ve bundan ağır bir ceza alması, bu konuyu daha da derinleştirdi.

Geçtiğimiz hafta İnstagram için de gizlilik ayarları 6 basamak kadar genişletildi. Ancak bunların dışında dünyanın en büyük kuruluşlarından bir tanesi olarak kabul edilen Google’da, gizlilik konusunda çeşitli önlemler alacağının sinyallerini verdi.

Peki Google Gizlilik Konusunda Ne Tür Önlemler Alacak ?

Herkesin internette kendisini çok daha güvende hissetmesinin en büyük temel hak olduğunu ifade eden Google, 2019 yılından itibaren gizlilik kontrollerini değiştirecek. iOS ve Android güncellemelerinden hemen sonra şirket, Google sunucularına depolanan bilgilerin sayısını azaltacak.

Böylece hem reklam kişiselleştirmesi, hem de arama geçmişi gibi çeşitli kayıtlar ciddi oranlarda sınırlandırılacak. Böylece size ait olan veriler Google veri deposunun dışında kalmış olacak. Üstelik bunlara; Google sitelerinin etkinlik kaydetmesinin engellenmesi de dahil olacak.

 

Google ek güvenlik
Google ek güvenlik

Sızan bilgilere göre Google, haritalara ve diğer Google Plus hizmetlerine de bu tarz sınırlandırmalar getirecek. Her ne kadar kullanıcılar tarafından bu oldukça memnuniyetle karşılansa bile, reklam veren kuruluşlar durumdan rahatsız olacak gibi görünüyor.

Ancak Google mühendisleri, arama geçmişi ile ilgili başka alternatiflerin deneme aşamasında olduğunu ifade ediyor. Her iki taraf arasında da belirli bir dengenin oturtulması şu an için biraz uzak bir ihtimal. Bakalım ilerleyen dönemlerde; Google veri gizliliğini gerçekten sağlayabilecek mi ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here